Jeseň je obdobím, keď medzi nami začínajú kolovať aj iné vírusy ako koronavírus. A hoci sa môže zdať, že je COVID-19 totožný s bežnou chrípkou, nie je to tak.
Čo robiť a čomu sa vyhnúť, ak nechcete dostať ani jedno z týchto ochorení?
Nový koronavírus zmenil celý svet. Počet nakazených dramaticky stúpa. O tom, čo pomôže v boji s pandémiou, hovorí špičkový slovenský vedec Peter Celec.
Chrípková sezóna sa na severnej pologuli oficiálne začala prvého októbra a trvá do konca apríla nasledujúceho roka. Jej priebeh bude ovplyvnený pandémiou ochorenia COVID-19.
Čím sa od seba líšia tieto dve na prvý pohľad veľmi podobné ochorenia?
Boj s pandémiou môže skomplikovať príchod chrípkovej sezóny. Vzhľadom na podobné príznaky ochorení bude kľúčové odlíšiť pacientov s chrípkou od tých s COVID-19.
Prehľad pandémií najsmrteľnejších chrípkových vírusov od konca 19. storočia. Počet obetí choroby COVID-19 prekonal hranicu jedného milióna a stal sa najsmrteľnejším vírusom 21. storočia.
Britský vládny Úrad pre verejné zdravie varuje, že osoby, ktoré budú mať v rovnakom čase chrípku a Covid-19, budú v mimoriadnom ohrození života.
Experti už dlhšie upozorňujú, že počas jesene a v zimných mesiacoch bude ťažké odlíšiť chrípku od ochorenia Covid-19.
Koronavírus je často porovnávaný s klasickou chrípkou. Vedci teraz prišli s ďalším potvrdením, že koronavírus je v mnohých smeroch nebezpečnejšie ochorenie.
Vedci v Číne objavili nový druh prasacej chrípky, ktorý je schopný spôsobiť pandémiu u ľudí.
Obavy z druhej vlny koronavírusu vyvolali v niektorých krajinách zvýšený dopyt po vakcínach proti chrípke.
Alergikom pridáva ďalší dôvod na znepokojenie nový Koronavírus-Covid-19.
Ľudia s príznakmi chrípky a respiračnými problémami by nemali navštevovať príbuzných v nemocnici.
Pri kúpe liekov na chrípku a prechladnutie nie je vhodné rozhodovať sa len na základe reklamy alebo odporúčania známych.
Akú dostanem nemocenskú, ak zostanem doma s chrípkou? Najviac 1 135,70 eura.
Aká je najúčinnejšia prevencia proti nej? Čo by ste nemali robiť, aby ste chrípku nedostali alebo ju aspoň nešírili ďalej? Aké sú jej príznaky?
Päť až 15 percent slovenskej populácie každý rok ochorie na "obyčajnú" chrípku. Odborníci, aj v súvislosti s novým koronavírusom, varujú pred zbytočnou panikou.
Lokálne epidémie chrípok zaznamenal úrad v Nitrianskom, Prešovskom a Košickom kraji.
MARTIN KRNO: Inštitúcie a štáty musia podnikať všetko preto, aby sa nákaza masovo neprenášala z Číny. Ale poplašné správy o akejsi pandémii iba prispievajú k šíreniu hystérie.