Podľa nej by totiž mohlo sitom pomoci prepadnúť až 47 000 detí v riziku chudoby.
Do tejto skupiny patrí aj 53 percent Rómov, ktorí majú zamestnanie.
Z materiálu vyplýva, že situáciu by mala zlepšiť aj podpora zamestnanosti mladých či podpora rovnováhy medzi pracovným a rodinným životom.
Poskytovanie potravín, stravy a materiálnej pomoci pre najodkázanejšie osoby sa stane jedným z kľúčových opatrení na boj proti chudobe.
ZUZANA KUSÁ: Dokedy štát zvládne financovať podporné programy, ktoré tlmia rast nezamestnanosti a chránia tých, ktorí mali pred pandémiou prácu, pred brutálnymi zmenami životného štýlu.
ZUZANA KUSÁ: O sociálnej ochrane politici nehovorili ako o ochrane ľudských schopností pred devastáciou, ktorú spôsobuje núdza, ale ako o tunelárovi pracovnej motivácie.
Čiastočný lockdown má výrazné dosahy na ekonomiku. V dôsledku toho mnohí živnostníci ukončujú svoju činnosť, obchodníci zatvárajú prevádzky, ľudia prichádzajú o prácu.
Dnes, 17. októbra, si pripomíname Svetový deň boja proti chudobe.
ALENA KREMPASKÁ: Takmer všetko v živote závisí od štartovacej čiary. Pokiaľ sa niekto narodí do úspešnej belošskej rodiny, má úplne iné vyhliadky ako ten, čo sa narodí v Bronxe.
ZUZANA KUSÁ: Bezpečné bývanie bez hypotekárneho noža na krku prináša pokoj a azda aj lojálnosť k režimu. Preto revoluční poeti preklínajú tých, čo poľudšťujú systém.
Vyše 430-tisíc Slovákov si nemôže dovoliť auto, telefón či práčku.
Politici by mali uzavrieť prímerie a zložiť zbrane. Dôvera k nim je v čase krízy zásadnou vecou, upozorňuje Zuzana Kusá z SAV.
Pre nízke mzdy život v biede hrozí každému šiestemu Slovákovi.
IVAN HOFFMAN: O šokujúcej priepasti medzi bohatými a chudobnými existujú dôveryhodné štatistiky. V ich svetle náš svet nevyzerá spravodlivý, mravný ani rozumný.
Majetok 2 153 svetových miliardárov je väčší ako spoločný majetok 4,6 miliardy ľudí. Vyplýva to z výskumu charitatívnej organizácie Oxfam.
NICOLAS SCHMIT: Osobitne zraniteľné ostávajú v EÚ niektoré skupiny, najmä deti zo sociálne znevýhodnených rodín, Rómovia, osoby so zdravotným postihnutím a bezdomovci.
Na Slovensku nevykuruje pre pritenký rodinný rozpočet okolo päť percent ľudí. Nárast cien energií si vypýtal svoju daň.
V porovnaní so svetovými milionármi má slovenský milionár v priemere 50 rokov, zahraniční majú približne 63 rokov.
Tisícky slovenských rodín môžu prísť lacno k drevu na kúrenie. Vláda štátnym lesom odklepla predaj vyťaženého kalamitného dreva len za výrobné náklady.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Podvečer. Začínajú sa správy. Z každého prijímača vyskakuje Kočnerova Threema. Na všetkých kanáloch to isté, len v inom poradí.