Slovenský astrofyzik Michal Zajaček je v tíme vedcov, ktorí objasnili, ako sa zrodila hviezda v extrémne nehostinnom mieste vesmíru - pri čiernej diere.
Záhadné okolnosti vzniku veľmi mladej hviezdy v blízkosti masívnej čiernej diery v centre našej Mliečnej dráhy objasnil medzinárodný tím vedcov.
Dve supermasívne čierne diery vzdialené od Zeme 1,2 miliardy svetelných rokov sa podľa tímu kanadských astronómov môžu o 100 až 300 dní zraziť.
Českí vedci pomohli vyvinúť novú metódu, ktorá im umožnila odhadnúť hmotnosť jednej z najťažších čiernych dier, ktoré boli doteraz vo vesmíre pozorované.
Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz potvrdzujúci Einsteinovu teóriu relativity - žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery.
Astronómovia objavili najmenšiu a Zemi najbližšiu čiernu dieru, ktorá sa na oblohe nachádza v oblasti súhvezdia Jednorožca.
Astronómovia zachytili moment, ako supermasívna čierna diera pohlcuje hviezdu veľkosti Slnka. Snímky tohto procesu v bezprecedentnom detaile zverejnili vedci v pondelok, informuje tlačová agentúra AFP.
Astronómovia z americkej Harvardovej univerzity chcú zistiť, či je hypotetická planéta Deväť, teda zatiaľ neviditeľná deviata planéta Slnečnej sústavy, prastarou čiernou dierou.
Vedci záblesk pripisujú známej zrážke čiernych dier, z ktorej gravitačné vlny vlani zachytilo zariadenie LIGO.
Vedci objavili astronomický objekt, aký nikdy dosiaľ nepozorovali.
Teleso je od našej planéty vzdialené zhruba 1000 svetelných rokov.
Hviezda S2 pri obehu čiernej diery v priestore opisuje tvar kvetu, čo súhlasí so všeobecnou teóriou relativity.
Predpokladajú, že explózia pochádza z čiernej diery v kope galaxií vzdialenej asi 390 miliónov svetelných rokov.
V centre našej galaxie Mliečnej dráhy objavili astronómovia záhadné objekty, ktoré obiehajú okolo supermasívnej čiernej diery.
Materiál, ktorý padá do čiernej diery, vysiela do vesmíru rentgenové žiarenie. Teraz sa prvý raz podarilo zmapovať dynamiku najbližšieho okolia čiernej diery pomocou ozvien tohto žiarenia.
Astronómom sa podarilo detekovať extrémne veľkú hviezdnu čiernu dieru v Mliečnej dráhe.
Snímka čiernej diery spôsobila v apríli senzáciu. Teraz sa vedci z NASA pokúsili o jej vizualizáciu.
Už v apríli zverejnili prvú snímku čiernej diery, tá však pochádzala z cudzej galaxie M87. Teraz chcú spraviť video čiernej diery v centre našej galaxie.
Vedcom sa podarilo odfotografovať okraj čiernej diery. Čo tento obrázok znamená pre poznanie ľudstva? Pýtali sme sa astrofyzika Norberta Wernera.
O úspechu informovali vedci na viacerých tlačových konferenciách, ktoré sa uskutočnili na viacerých miestach po svete.