Vedci skúmali hviezdnu kopu Omega Centauri tvorenú približne desiatimi miliónmi hviezd viditeľnú ako šmuhu na nočnej oblohe južne od rovníka.
Astronómovia prvýkrát odmerali rotáciu supermasívnej čiernej diery pomocou kolísania hviezdneho materiálu.
Jej hmotnosť je 33-krát väčšia ako hmotnosť Slnka.
Kvazar J0529-4351 žiari tak oslnivo ako 500 biliónov Sĺnk.
V hostiteľskej galaxii GN-z11 v súhvezdí Veľká medvedica sa zrodila len približne 430 miliónov rokov po Veľkom tresku.
Odhalenie mikroskopických prvotných čiernych dier, ktoré vznikli z horúcich zhlukov hmoty počas prvej sekundy po veľkom tresku, by mohlo pomôcť vyriešiť niektoré problémy modernej vedy.
Najstaršia čierna diera sa sformovala iba 470 miliónov rokov po Veľkom tresku.
Slnečnou sústavou sa vlani obrovskou rýchlosťou prehnalo niečo, čo malo oveľa väčšiu energiu ako Slnko.
Po prvýkrát astronómovia zachytili tieň čiernej diery a silný prúd materiálu, ktorý z nej vychádza.
Astronómovia vo Veľkej Británii objavili supermasívnu čiernu dieru s hmotnosťou asi tridsať miliárd krát väčšou ako Slnko.
Slovenský astrofyzik Michal Zajaček je v tíme vedcov, ktorí objasnili, ako sa zrodila hviezda v extrémne nehostinnom mieste vesmíru - pri čiernej diere.
Záhadné okolnosti vzniku veľmi mladej hviezdy v blízkosti masívnej čiernej diery v centre našej Mliečnej dráhy objasnil medzinárodný tím vedcov.
Dve supermasívne čierne diery vzdialené od Zeme 1,2 miliardy svetelných rokov sa podľa tímu kanadských astronómov môžu o 100 až 300 dní zraziť.
Českí vedci pomohli vyvinúť novú metódu, ktorá im umožnila odhadnúť hmotnosť jednej z najťažších čiernych dier, ktoré boli doteraz vo vesmíre pozorované.
Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz potvrdzujúci Einsteinovu teóriu relativity - žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery.
Astronómovia objavili najmenšiu a Zemi najbližšiu čiernu dieru, ktorá sa na oblohe nachádza v oblasti súhvezdia Jednorožca.
Astronómovia zachytili moment, ako supermasívna čierna diera pohlcuje hviezdu veľkosti Slnka. Snímky tohto procesu v bezprecedentnom detaile zverejnili vedci v pondelok, informuje tlačová agentúra AFP.
Astronómovia z americkej Harvardovej univerzity chcú zistiť, či je hypotetická planéta Deväť, teda zatiaľ neviditeľná deviata planéta Slnečnej sústavy, prastarou čiernou dierou.
Vedci záblesk pripisujú známej zrážke čiernych dier, z ktorej gravitačné vlny vlani zachytilo zariadenie LIGO.
Vedci objavili astronomický objekt, aký nikdy dosiaľ nepozorovali.