LUCIA KELNAROVÁ: Čierne skládky sú nelegálne, navyše hyzdia našu krajinu, znehodnocujú podzemnú vodu a ničia prirodzené prostredie živočíchov.
Obec Spišské Tomášovce začala na mieste bývalej osady Letanovský mlyn v okrese Spišská Nová Ves s odstraňovaním nelegálnej skládky.
S čiernymi skládkami bojuje aj obec Šterusy v okrese Piešťany. Ľudia tam neváhajú vyviezť odpad priamo k vodárni, ktorá zásobuje miestnych pitnou vodou.
Veľké upratovanie Slovenska sa môže začať. Ministerstvo životného prostredia už rozhodlo, komu pôjdu dotácie na odstránenie čiernych skládok.
Mal to byť veľký projekt na odstránenie čiernych skládok, aký rezort životného prostredia nepamätá. Teraz to skôr vyzerá na veľký problém.
Ministerstvo životného prostredia poskytne mestám a obciam na odstránenie čiernych skládok odpadu v ich katastroch 10 miliónov eur.
MARIÁN REPA: Priemerný Slovák vyprodukuje za rok zhruba 325 kg komunálneho odpadu. V porovnaní zo západnými krajinami je to o polovicu menej.
Na boj s opustenými smetiskami budú môcť obce požiadať štát o príspevok. Ten by im mal jednorazovo uľahčiť odstránenie veľkej skládky v ich katastri.
Muž z Bolešova neďaleko Ilavy za päť mesiacov navozil k Váhu desiatky ton rôzneho odpadu. Hrozí mu za to až trojročný pobyt vo väzení.
JOZEF DVONČ: Podľa Združenia miest a obcí Slovenska by sa mal v navrhovanej novele zákona o odpadoch prijať model odpadového hospodárstva s opisom základných práv a povinností účastníkov systému.
Platiť nebudú musieť, no odpratanie čiernych smetísk zostane aj tak na nich. Samosprávam sa navyše nepáči, že o skládky sa budú musieť postarať aj naďalej.