Mŕtvica postihuje aj mladých ľudí. Môžu si za to aj sami?
Najväčšiu šancu na záchranu poškodeného mozgového tkaniva máte vtedy, keď sa začnete liečiť do 3 hodín.
Kvalitná rehabilitácia po mozgovej príhode je pre budúce zdravie kľúčová.
Mnohí Slováci nepoznajú hlavné príznaky mozgovej mŕtvice.
Cievna mozgová príhoda sa teda zďaleka netýka len dôchodcov, spozornieť by mali aj mladšie ročníky.
Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie trpia nadhmotnosťou. Jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien majú obezitu. Až 236 chronických ochorení súvisí s nadhmotnosťou a obezitou.
So spasticitou končatín po cievnej mozgovej príhode sa stretne až 80 percent pacientov. Nedostatok informácií vedie ku zvyšovaniu bolestí, napätia a k degenerácii svalov.
Apku, ktorá pomáha s presným vyhodnotením EKG, začnú čoskoro používať slovenskí zdravotníci. Ktorí pacienti sa k nej dostanú medzi prvými?
V Hlohovci otvorili špecializované rehabilitačné stredisko pre ľudí po cievnej mozgovej príhode. Na Slovensku takýto typ starostlivosti dosiaľ chýbal.
Dáta z prvej vlny pandémie ukazujú, že niektorí pacienti zo strachu z nákazy koronavírusom nekontaktovali pri prvých príznakoch mŕtvice rýchlu zdravotnú službu.
Cievna mozgová príhoda, čiže mozgová mŕtvica, predstavuje svetovo jednu z hlavných príčin úmrtí a dlhodobej invalidity.
Strach z toho, že sa pacient v nemocnici nakazí novým koronavírusom je veľký. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým ide doslova o život.
Najčastejšou arytmiou srdca je fibrilácia predsiení. Tú nie je nevyhnutné "akútne zrušiť", ale ohrozuje život z dlhodobého hľadiska - vznikom cievnej mozgovej príhody.
Artériová hypertenzia je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj kardiovaskulárnych komplikácií - srdcového zlyhávania, ischemickej choroby srdca a cievnej mozgovej príhody.
Návrat do normálneho života nie je jednoduchý, ale nie nemožný.
Cievnu mozgovú príhodu (tiež známu ako mozgová mŕtvica či iktus) spôsobuje porušenie cievneho zásobovania mozgu krvou.
Cievna mozgová príhoda je závažné neurologické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.
Slovenskí pacienti najčastejšie zomierajú na srdcové zlyhanie, zápal pľúc, respiračné zlyhanie a mozgový infarkt. Informácie prinieslo Národné centrum zdravotníckych informácií.
Na Slovensku ročne pribudne až 11-tisíc pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda.
Trombolýza znamená vnútrožilové podanie lieku rozpúšťajúceho krvné zrazeniny po cievnej mozgovej príhode. Je možné ju urobiť maximálne 4,5 hodiny od vzniku príznakov mŕtvice.