Dáta z prvej vlny pandémie ukazujú, že niektorí pacienti zo strachu z nákazy koronavírusom nekontaktovali pri prvých príznakoch mŕtvice rýchlu zdravotnú službu.
Cievna mozgová príhoda, čiže mozgová mŕtvica, predstavuje svetovo jednu z hlavných príčin úmrtí a dlhodobej invalidity.
Strach z toho, že sa pacient v nemocnici nakazí novým koronavírusom je veľký. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým ide doslova o život.
Najčastejšou arytmiou srdca je fibrilácia predsiení. Tú nie je nevyhnutné "akútne zrušiť", ale ohrozuje život z dlhodobého hľadiska - vznikom cievnej mozgovej príhody.
Artériová hypertenzia je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj kardiovaskulárnych komplikácií - srdcového zlyhávania, ischemickej choroby srdca a cievnej mozgovej príhody.
Návrat do normálneho života nie je jednoduchý, ale nie nemožný.
Cievnu mozgovú príhodu (tiež známu ako mozgová mŕtvica či iktus) spôsobuje porušenie cievneho zásobovania mozgu krvou.
Cievna mozgová príhoda je závažné neurologické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.
Slovenskí pacienti najčastejšie zomierajú na srdcové zlyhanie, zápal pľúc, respiračné zlyhanie a mozgový infarkt. Informácie prinieslo Národné centrum zdravotníckych informácií.
Na Slovensku ročne pribudne až 11-tisíc pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda.
Trombolýza znamená vnútrožilové podanie lieku rozpúšťajúceho krvné zrazeniny po cievnej mozgovej príhode. Je možné ju urobiť maximálne 4,5 hodiny od vzniku príznakov mŕtvice.
K mužovi vyráža sanitka. Je uňho podozrenie na cievnu príhodu a treba ho čo najskôr dostať na urgent. Posádka hlási základné údaje o pacientovi a jeho stave.
Na Slovensku každý rok pribudne až 17-tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Len jedenásť percent z nich dostane modernú liečbu.
Nespavosť, respiračné zlyhanie, ale aj príliš veľa spánku, zvyšujú riziko mŕtvice, varujú neurológovia.