Každoročne do ponuky pribúdajú SUV, crossovery aj elektrické autá. Tradičným výrobcom rastie konkurencia hlavne z Číny a z hľadiska bezpečnosti sa im už dokáže vyrovnať.
Táto prakticky neznáma čínska značka už v roku 2024 predá vyše pol milióna áut, vyváža do 65 krajín sveta a okrem Číny má montážne fabriky v štyroch ďalších krajinách.
Dnes Číňania vyrábajú vysoko technologicky vyspelé autá. V kvalite výroby sa vyrovnajú európskym automobilkám. Aktuálne v kvalite batérií sú dokonca ešte pred nimi.
Americké ministerstvo obchodu to odôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.
Ruský expert na autá vymenoval zásadné nevýhody čínskych áut. Ruským majiteľom robia poriadne starosti.
Omoda 5 je dobre vybavené SUV s automatom a 1,6-litrovým motorom, ktoré kúpite za cenu priemerne vybavenej Škody Scala.
Čínske automobilky síce obsadili ruský trh, ale o zákazníkov sa nestarajú.
Nové MG HS výrazne narástlo, opeknelo, ponúka viac priestoru, lepšiu výbavu a zrejme si zachová aj rozumnú cenu.
Elektromobilita motivovala čínske automobilky, aby priniesli na európsky trh svoje modely. Ich hlavnou prednosťou má byť nižšia cena oproti domácej konkurencii.
Clá, ktoré zvažuje Európska komisia , aby vyrovnala konkurenčnú nevýhodu, by podľa šéfka VDA Hildegard Müllerovej mohli mať v prípade obchodného konfliktu skôr negatívny dosah.
Ak si Kremeľ myslí, že Čína zachráni jeho automobilový priemysel, je na omyle.
Stellantis má monopol na výrobu, export a predaj čínskych áut Leapmotor mimo Číny. A má s touto značkou veľké plány.
Majitelia čínskych áut vo Veľkej Británii sa sťažujú na vysoké ceny za havarijné poistenie aj dlhé časy opráv. Niektoré poisťovne už dokonca čínske modely ani nepoisťujú.
Xiaomi SU7 patrí k najočakávanejším premiéram tohto roku. Bude mať extrémny výkon, superrýchle nabíjanie a dojazd až 800 kilometrov.
Američania sa najprv báli lacných čínskych áut, teraz im prekážajú v nich použité technológie.
Európska komisia práve začala colnú registráciu dovozu čínskych elektrických vozidiel. Je to prvý krok k zavedeniu ciel.
Taliani chcú na svojom území popri Fiat ďalšieho veľkého výrobcu áut. So Stellantisom sa na jeho príchode nevedia dohodnúť.
Problémy s opravami nemajú len ruskí majitelia západných áut, ktorých výrobcovia po invázii na Ukrajinu opustili Rusko, ale dokonca aj tí, ktorí prešli na nové čínske značky.
Prestup Rusov z nemeckých, kórejských či francúzskych áut do čínskych, prináša prvé problémy. Najmä v krutej ruskej zime.
BYD chce do Európy priviezť luxusné SUV, ktoré dokáže plávať, otáčať sa na mieste a cenou konkuruje Mercedesu triedy G. Druhou novinkou bude konkurent Defenderu.