Rád fotoaparátom mapuje všetko, čo z krajiny mizne. Dlhoročný profesionálny fotograf, bývalý fotoreportér i vysokoškolský pedagóg Ján Lofaj chce najnovšie prekvapiť knižkou o (aj zabudnutých) cintorínoch.
Top videá týždňa od našich mReportérov.
Nebožtíkov musia príbuzní neraz pochovať na vzdialenejšom cintoríne, ako je v ich štvrti. Problém s kapacitami hrobových miest musia riešiť mnohé samosprávy.
Výnimkou sú len niektoré cintoríny v mestských častiach Jarovce, Podunajské Biskupice, Staré Mesto, Devín, Záhorská Bystrica či Rača, kde sa táto hranica už nedá dodržať.
Ničenie náhrobných kameňov a hrobov, ale aj krádeže krížov, sôch, svietnikov či kvetov – to sú časté prejavy výtržníctva na cintorínoch.
Najviac požiarov na cintorínoch z dušičkového obdobia zaznamenali hasiči v roku 2014.
Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých tento rok predišiel dušičkový víkend. Ľudia ho využili a navštívili hroby svojich blízkych už dopredu.
Pre extrémne suché počasie, vysoké teploty a hrozbu vzniku a rýchleho šírenia sa požiarov sa nesmú na bratislavských cintorínoch zapaľovať sviečky.
Na Slovensku si pripomíname Deň zosnulých. Situácia na cintorínoch a v ich okolí je podľa polície pokojná.
Počas sviatkov obmedzia v Bratislave prístup áut na cintoríny. Obmedzenie bude platiť do 3. novembra.
MARTIN KRNO: Nie je celkom pravda, že sa mladí nezaujímajú o staré cintoríny. V Bratislave je jeden veľmi cenný, kam cez plot v neskorých hodinách preliezajú s fľašami v rukách.