RADOVAN GEIST: Globálne summity niekedy vyzerajú ako hry so slovíčkami. Malicherné hry – vzhľadom na hroziacu klimatickú katastrofu. No v politike, aj medzinárodnej, na slovách záleží.
Arktída tento rok zaznamenala najteplejšie leto od začiatku meraní. Vo výročnej správe to uviedol americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA).
Rovnocennosť namená, že rôzne krajiny budú postupovať rôznym tempom v závislosti od svojich rozvojových potrieb alebo historickej zodpovednosti za zmenu klímy.
Vedci hovoria jasne - už sa naozaj musíme zbaviť fosílnych palív a musíme to spraviť v najbližších piatich rokoch, inak nezabránime katastrofe.
Summit COP28 v Dubaji je pre svet posledná šanca udržať pri živote ciel o obmedzení globálneho otepľovania na úrovni 1,5 stupňa, tvrdí John Kerry.
Slovensko predložilo na svetovej klimatickej konferencii COP28 v Dubaji správu o dosiahnutom pokroku v environmentálnej oblasti.
Emisie v Číne sa oproti vlaňajšku zvýšili o 458 miliónov ton, v Indii o 233 miliónov ton a emisie z leteckej dopravy o 145 miliónov ton.
Postupné vyradenie fosílnych palív vrátane ropy, uhlia a zemného plynu je jednou z najspornejších tém prebiehajúceho summitu COP28 v Dubaji.
Dvadsiatka účastníkov COP28 vyzvala, aby sa jadrová energia vo svete v porovnaní so stavom v roku 2020 do roku 2050 strojnásobila.
V Dubaji sériou vystúpení svetových štátnikov pokračuje konferencia OSN o zmene klímy COP28.
Podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča práve vplyvný portál Politico zaradil na šieste miesto, keď vybral 28 najvplyvnejších Európanov.
Emiráty ako predsedajúca krajina klimatickej COP28 plánovali využiť schôdzky s vládnymi predstaviteľmi na uzavretie dohôd v oblasti fosílnych palív.