Chrudimskí dopravní policajti sa minulý týždeň poriadne zapotili pri kontrole vodičky v obci Horka. Patrí totiž k sekte, popierajúcej zánik Československa.
IGOR DANIŠ: Ak v budúcnosti dôjde ako pred 30, 80, 100 rokmi k geopolitickému zlomu, tak ľahko ako sme vlastný štát získali, môžeme aj oň prísť.
PETER WEISS: To, že sme si ani 30 rokov po prijatí Deklarácie o zvrchovanosti nepripomínali na podujatí, ktoré by zorganizoval ústredný štátny orgán je svedectvom vzťahu súčasnej vládnucej garnitúry k tradíciám našej štátnosti.
27. október, deň, keď Národné zhromaždenie ČSSR prijalo ústavný zákon o ČSFR, sa prestal pripomínať neprávom. Veď bol základom Slovenskej republiky!
IGOR GREXA: Pojem solidarity je v našich končinách taký podhodnotený, že si s niektorými partnermi vo svete nedokážeme porozumieť. Oni hovoria o voze, my o koze.
Pred 20 rokmi , 25. a 26. septembra 1998, sa voliči rozhodli skoncovať s mečiarizmom.
IGOR GREXA: Dokedy žijú tí, ktorým rozdelenie federácie zahýbalo osudmi, jednotné hodnotenie tejto udalosti nebude.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Pri zvyšovaní platov poslancov nejde o výšku platu, ide o pocit (ne)spravodlivosti.
Keď v roku 1991 odhlasovali vo Federálnom zhromaždení ČSFR reštitučný zákon, milióny ľudí na Slovensku stáli pred otázkou: Máme pôdu, čo s ňou urobíme?
Posledný pokus zachrániť ČSFR prebudovaním ju na voľnejšiu federáciu či akýsi "dvojdomček", sa skončil neúspechom. Potom už to s ním išlo rýchlo z kopca.
JURAJ MARUŠIAK: Aj tento rok sa objavili nostalgické úvahy, že súčasná situácia občanov Slovenska aj Česka by mohla byť podstatne lepšia, nebyť rozdelenia ČSFR.
V hnutí VPN nastal vo februári 1991 rozkol, ktorý viedol k jeho rozpadu a vyvolal reťazovú reakciu dramatických udalosti. Na jej konci bol zánik spoločného štátu.