Poslankyňa Holečková vyzvala ministerku Šimkovičovú na zverejnenie informácií, na čo presne bolo použitých viac ako 400-tisíc určených na oslavy sviatku sv. Cyrila a Metoda.
ZUZANA KUSÁ: Prejav premiéra Roberta Fica, v ktorom vyzval účastníkov slávnosti na Devíne „urobiť gesto, aby sa nezvyšovalo napätie v spoločnosti“, sa stal predmetom intenzívneho interpretačného úsilia.
IRIS KOPCSAYOVÁ: Z osláv príchodu Cyrila a Metoda sa tešia kresťania a tí druhí sa tešia tiež, lebo majú voľno. Keď sme sa na sviatočný deň pozreli zhora, naskytol sa nám bizarný obrázok.
Svätí Cyril a Metod položili základný kameň našej kultúry, uviedol prezident Pellegrini.
V histórii Slovanov a zvlášť Slovákov tvoria jednu z najdôležitejších kapitol, keď sa spomínajú aj v preambule Ústavy SR.
Europoslankyňa sa pre Kollárovu kauzu obrátila aj na arcibiskupa Zvolenského.
Na Slovensku značené chodníky Cyrilometodskej cesty spájajú významné centrá Veľkej Moravy.
Prezidentka Čaputová si Sviatok svätého Cyrila a Metoda pripomenula na bohoslužbe v Kostole svätej Margity v Bratislave.
Svätí Cyril a Metod šírili na našom území kresťanstvo, ale aj kultúru či vzdelanosť, ich misia preto bola významná, zhodujú sa na tom viacerí opoziční i koaliční poslanci.
Cyrilo-metodské oslavy sa začínajú v piatok 5. júla a pokračujú aj cez víkend. Do čias Veľkej Moravy sa vrátite v Bojnej na starom slovanskom hradisku Valy, ale aj v Čachticiach a na Beckove.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Ešte máme Cyrila a Metoda a priamy prenos z osláv na Devíne v televízii, oproti ktorému bola relácia Spieva celá rodina úplný kunstštuk!
Zďaleka nie každý na Slovensku slávi 5. júla dvoch vierozvestcov, sú ľudia, ktorí si výročie ich príchodu do našich končín dokonca pripomínajú ako začiatok zlých čias.
Najvýznamnejšie slovanské hradisko Veľkej Moravy sa už zajtra stane miestom, kde ožije história. Na Cyrilo-metodských slávnostiach sa návštevníci vrátia o 1 200 rokov späť.
OLIVER BAKOŠ: O niekoľko dní, teda 5. júla, privítame u nás opäť vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda, ktorí budú mať sviatok.
V rámci cezhraničného česko-slovenského projektu vyznačia zastávky spojené s pôsobením vierozvestcov a vydajú sprievodcu.
OLIVER BAKOŠ: Je zaujímavé, koľko nevôle u nás ešte stále vyvoláva staré písmo hlaholika, ktorú nám vytvoril a priniesol svätý Cyril okolo roku 862.
Viete, ako vyzerali obydlia starých Slovanov? Ako sa bránili pred nepriateľom a ako trávili svoj bežný deň? Zvládli by ste písanie v hlaholike?
O paralelách medzi dnešným svetom a časoch, keď sem prišli Cyril a Metod, ale aj jadre EÚ a obrane kresťanstva pred migráciou hovoril premiér Robert Fico.
Od príchodu vierozvestcov Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu uplynie v stredu 1 154 rokov. Vďačiť im môžeme za rozvoj vzdelanosti i kultúry.
Cieľom projektu je rozvíjať cirkevnú turistiku, vyznačiť Cyrilometodskú pútnickú cestu v teréne vrátane vybudovania infopanelov a vydania sprievodcu.