Niekoľko stoviek najbohatších domácich fabrikantov by malo doplatiť do štátnej kasy desiatky miliónov eur. Stane sa tak cez novú daň z dividend.
Slovenská 10- či 15-percentná daň z dividend bude patriť v Európe k tým najnižším. Vyššiu daň z dividend budú mať napríklad v Nemecku, Švajčiarsku či Francúzsku.
PETER JAVŮREK: Vládna trojkoalícia práve zažíva ďalšiu minidrámu, ktorá sa zrejme skončí skôr, ako by si ju verejnosť mohla všimnúť.
Daň z dividend má byť od roku 2018 napokon vo výške desať percent. Ministerstvo financií najprv navrhlo, aby daň dosiahla úroveň 15 percent.
V ľavopravej trojkoalícii vznikol spor o zdaňovanie bohatých firiem. Ľavicový Smer presadzuje 15 % daň z dividend, pravicový Most-Híd najprv súhlasil, neskôr svoj názor zmenil.
VLASTISLAV MIZERÁK: Ministerstvo financií ohlásilo úmysel urobiť jeden z posledných malých krokov smerom k civilizovanému svetu - konečne zaviesť platenie daní z dividend.
Peniaze na rast dôchodkov, platov učiteľov či nižší deficit a dlh ide štát získať viac od majetnejších ľudí a od veľkých bohatších firiem.
Takmer o 20 percent narástli v prvom polroku medziročne zisky slovenských bánk. Do tohto sektora sa rozhodla načrieť aj vláda, ktorá hľadá financie.
ĽUBOŠ PAVELKA: Výplata zdaneného zisku majiteľom firiem na Slovensku ako v jedinej krajine v Európskej únii nepodlieha dani z dividend.
Ministerstvo financií pripravilo úpravy v zdaňovaní. Prečítajte si, aké zmeny čakajú firmy, ale aj občanov.