Darovanie je zákonný spôsob, ako ešte za života previesť svoj majetok na inú osobu. Pozor však, aby bol takýto prevod platný, treba dodržať náležitosti predovšetkým Občianskeho zákonníka.
Zmluva musí byť vyhotovená na jednom liste, ak sa na jeden list znenie zmluvy nezmestí, tak je potrebné ju dať zviazať u notára stuhou s odtlačkom notárovej pečiatky.
Ak máte konkrétnu predstavu, kto má vašu nehnuteľnosť dostať, môžete ísť cestou darovania. A dokonca sa za určitých okolností nemusíte z domu ani odsťahovať.
Nepáči sa vám, že rodičia darovali dom vašej sestre? Ak sú splnené zákonné podmienky, darovanie je platné aj napriek výhradám neobdarovaných potomkov.
Aký majetok môžete darovať? Môže byť predmetom daru každá nehnuteľnosť? Čo treba splniť, aby bolo darovanie platné?
Darovanie využívajú najmä ľudia, ktorí chcú usporiadať svoj majetok a ešte počas života ho previesť na deti, príbuzných alebo iné osoby.
Situácia vôbec nie výnimočná. Darovali ste byt či dom, ale chcete v ňom dožiť. Podmienky a úskalia vecného bremena rozoberáme v relácii Ide o právo.
Ako sa uzatvára darovacia zmluva? Čo všetko je možné darovať? Ako sa uzatvára darovacia zmluva a ako je možné ju napadnúť? Odpovedáme na vaše otázky.
Bežne sa stáva, že niekto chce darovať nehnuteľnosť a zároveň v nej dožiť. Ako to urobiť, aby neprišiel o strechu nad hlavou? Ako je to s takým darom pri dedení?
BSM. Skratka, ktorá vás možno zaujíma pri svadbe a určite pri rozvode. Čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a čo nie? Ako sa vysporiada po rozvode a ako po smrti?
Ak človek počas života neprepíše svoju nehnuteľnosť na niektorého z potomkov, stane sa táto po jeho smrti predmetom dedenia. Ako sa tu postupuje?
Čo sa stane s dedičstvom, ak niektorý z dedičov dostane ešte za života poručiteľa od neho dar? Ukážeme vám na príkladoch.
Čo by mala obsahovať zmluva s vecným bremenom? A ako sa vecné bremeno vymazáva? Ako vyzerá zánik zmluvy o vecnom bremene doživotného užívania?
V inom článku ste si mohli prečítať, čo by mala obsahovať darovacia zmluva k pozemkom a stavbe či k bytom. A takto by mala darovacia zmluva vyzerať v praxi:
Darovanie majetku upravuje Občiansky zákonník. Ten stanovuje, že darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
Okrem darovacej zmluvy je potrebný aj návrh na vklad do katastra. Čo by mal obsahovať? Aké by k nemu mali byť prílohy? A na čo si treba dať pozor?
V žiadnej zmluve nesmú chýbať údaje o darcovi a obdarovanom. Čo nasleduje po nich? A ako sa líši darovacia zmluva k pozemkom a stavbe od zmluvy k bytom?
Darovať možno len nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve alebo spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti. Vec, ktorá môže byť predmetom kúpnej alebo zámennej zmluvy.
Kedy a komu možno darovať nehnuteľnosť a čo nesmie chýbať v darovacej zmluve.