IGOR DANIŠ: My stále žijeme uzavretí v postkomunistickej ideologickej klietke: kto potrebuje pomoc, je „socka“. Je čas, aby sme tento mentálny hendikep konečne prekonali.
ZUZANA KUSÁ: Šetriť verejné zdroje ministerstvo práce chcelo aj vyradením príspevku na nezaopatrené dieťa.
Sumy dávok pre ľudí v hmotnej núdzi by sa mali od začiatku budúceho roka zvýšiť o 7,5 percenta. Ide o rovnaké percento, o aké od júla tohto roka stúpla suma životného minima.
Úrady práce majú široký záber, aj keď mnohí si ich veľmi často spájajú len s evidenciou nezamestnaných či dávkami v hmotnej núdzi.
Od 1. augusta nadobudla účinnosť novela zákona o dotáciách na stravu, ktorou vzrástla doterajšia suma dotácie z 1,20 eura na 1,30, a zároveň boli upravené podmienky poskytovania dotácie na stravu.
Denník Pravda pri jednorazovom príspevku pripravil odpovede na základné otázky, ktoré budú zaujímať rodiny v hmotnej núdzi.
Aké dávky vypláca ÚPSVaR? Komu sú určené? Aká zmena je od 1. mája?
Sumy týchto dávok sa zvýšia o rovnaké percento, o aké od júla tohto roka vzrástlo životné minimum.
Celkovo dávky poberalo 62.654 ľudí, medziročne ich počet stúpol o 1646. Medzimesačne však počet poberateľov týchto dávok klesol o 694.
Na čo táto dávka slúži? Aké sú jej sumy? Ako sa posudzuje hmotná núdza? A čo sa zmení od januára 2021?
Ako si uplatniť nárok na ňu? Aké sú tri typy dávok v hmotnej núdzi a ako sa posudzuje?
Čo je pomoc v núdzi? Ako sa poskytuje? A ako si na ňu môžete uplatniť nárok?
Príchod nového roka priniesol viacero noviel zákonov, s ktorými prichádza aj množstvo zmien v dávkach pre seniorov, rodiny s deťmi aj zamestnancov.
Nastanú zmeny v rekondičných pobytoch pre seniorov, zvýšia sa úrazové dávky, poistencami štátu sa od apríla stanú aj bývalí baníci. Zmenia sa aj sumy poistného.
Ako sa uplatňuje nárok na ňu? Čo je pomocou v núdzi a ako sa posudzuje? Od januára 2020 dávky mierne stúpnu; o 40 centov až 5,7 eura.
Ľuďom, ktorí pracujú za nízku mzdu alebo podnikajú a platia odvody z minima, hrozia nízke penzie. Ak nemajú odpracovaných aspoň 30 rokov, môžu žiadať o dávku v núdzi.
Najznámejším dôchodkom je starobný. Okrem neho existuje aj predčasný, minimálny dôchodok, doplatky na lieky a pre ľudí s nízkym príjmom sú tu dávky v núdzi.
Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima, je teda nižší ako 210,20 eura.
ALENA KREMPASKÁ: Kde sú tí politickí „geroji“, keď treba vyriešiť ekonomickú situáciu pre tých, ktorým kapitalizmus nepriniesol blahobyt? Veď slovenská chudoba je vizitkou aj politikov.
Na túto inštitúciu sa často obracajú dôchodcovia s tým, že im ich suma nepostačuje na pokrytie základných životných nákladov. Následne žiadajú o finančnú pomoc v núdzi.