ĽUBOŠ PAVELKA: Sporiteľov v druhom pilieri dôchodkového sporenia (DSS) zatiaľ rok 2024 vôbec nepotešil. Zníženie odvodov z 5,5 % na 4 % z hrubej mzdy vytvorí tenší vankúš budúcich dôchodkových úspor.
ĽUBOŠ PAVELKA: V porovnaní s českými daňovými benefitmi a štátnou dotáciou sú slovenskí dôchodkoví sporitelia v DDS úplní chudáci.
TOMÁŠ ZEMKO: Ministerstvo práce a Milana Krajniaka treba pochváliť. Nestáva sa často, ak vôbec, že by novinový komentár začínal pochvalou pre nejakého politika.
Do tretieho piliera si na Slovensku dobrovoľne prispieva viac ako 900-tisíc sporiteľov.
Každý, kto chce mať v starobe čo najlepší dôchodok, by si mal naň aj sporiť, nie sa iba spoliehať na tzv. prvý, teda solidárny dôchodkový pilier.
ĽUBOŠ PAVELKA: Polemiky týkajúce sa budúcich starobných dôchodkov naberajú na obrátkach. Diskutuje sa najmä o zavedení rodičovského bonusu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko má ambíciu zlepšiť systém dôchodkového zabezpečenia tak, aby bol dlhodobo udržateľný aj v podmienkach starnutia populácie a v blízkej budúcnosti reflektoval aj znižovanie podielu počtu pracujúcich zamestnancov k počtu seniorov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Pomyselné tri slovenské groše dostali u nás po voľbách svoje nové poslanie v avizovanej reforme penzijného systému.
ĽUBOŠ PAVELKA: Súkromné dôchodkové sporenie zažíva vinou záporných úrokov a stupňovania rizík na medzinárodných trhoch (nielen v súvislosti s koronavírusom) veľkú krízu.
ĽUBOŠ PAVELKA: Napriek tomu, že patríme medzi najrýchlejšie starnúce národy Európy, pokiaľ ide o dôchodky máme zatiaľ relatívne udržateľný sociálny systém.
V treťom penzijnom pilieri, ktorý spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS), si na konci júna tohto roka sporilo 713 tisíc osôb.
Parlament schválil novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorou sa zavedú zmeny v treťom penzijnom pilieri.
Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri dosiahol k 2. augustu tohto roka vyše 5,52 miliardy eur.