Dedenie zo zákona má presné a prísne pravidlá.
Máte pochybnosti o darovaní vlastnej nehnuteľnosti a zriadení vecného bremena v podobe dožitia v dome? Využiť môžete aj iné spôsoby usporiadania majetku.
Poľnohospodársku a lesnú pôdu nie je možné vždy rozdeliť.
Výsledkom konania o dedičstve je vydanie rozhodnutia o dedičstve. To rieši prechod majetku poručiteľa na jeho dedičov a to, ktorý z nich čo nadobudol.
Ako dedí napríklad dieťa rozvedených rodičov, ktorých majetok ešte nebol vysporiadaný? Ukážeme vám na príkladoch.
Určuje ich Občiansky zákonník a podľa neho sa dedí zo zákona, zo závetu a prípustná je kombinácia oboch dôvodov. Ako to chodí v praxi vám ukážeme na príkladoch.
Ako sa rozdeľuje dedený majetok? Kto z dedičov má nárok na aký podiel?
Občiansky zákonník stanovuje, že v našej krajine sa dedí zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Dedičstvo, ktoré nenadobudne nikto, prepadne štátu.
Takéto prípady sú veľmi časté. Čo robiť?
Keď chýba závet, dedí sa zo zákona. Dediči sú rozdelení na štyri skupiny. Aké pravidlá tu platia?
Na Slovensku možno dediť zo závetu, zo zákona, prípustná je aj kombinácia oboch spôsobov. Podľa toho, akým spôsobom sa dedí, sa rozdeľujú aj dedičské podiely.
Ukážeme vám na príkladoch, ako prebieha dedenie na Slovensku.
Dedičské konanie a pozostalosť po Petrovi Kellnerovi dostala na starosť pražská notárka Martina Herzánová.
Kedy je predaj zdedeného pozemku zdanený a kedy je od dane, naopak, oslobodený? Ukážeme vám na príkladoch.
Zdedili ste poľnohospodársku alebo lesnú pôdu? Kedy a ako môžete svoj zdedený podiel alebo celú parcelu predať alebo prenajať?
Advokát Maroš Jakubek radí, ako sa možno domáhať určenia neplatnosti závetu alebo listiny o vydedení. Nie je to jednoduché.
Táto situácia môže nastať pri dedení zo zákona aj zo závetu na základe konania človeka, ktorý by inak dedil. Aké sú jej príčiny a ako je možné ju zrušiť?
Podľa Občianskeho zákonníka dediť možno z dvoch právnych titulov (dôvodov), a to zo zákona alebo zo závetu, prípustná je kombinácia oboch možností.
Výsledkom dedičského konania by malo byť rozdelenie majetku zosnulého. Sú ale aj prípady, keď súd dedičské konanie zastaví. Aké sú to?
Majetok zosnulej osoby sa vysporadúva v rámci dedičského konania. Ako prebieha a na čo sa treba pripraviť?