Dôvodom je pandémia nového koronavírusu, ktorá priniesla veľké ekonomické straty, a tým aj zhoršenie vývoja verejných financií.
Taliansko svojimi rozpočtovými plánmi rozpútalo búrku. Vrie to nielen v Bruseli , ale aj na trhoch.
Popri sociálnom balíčku chce vláda skresať v budúcom roku deficit verejných financií po prvýkrát pod jedno percento hrubého domáceho produktu (HDP).
Štát pripravuje viacero opatrení, ktoré by mali klepnúť daňovým podvodníkom po prstoch.
Slovensko sa ide zaradiť ku krajinám, ktoré môžu inkasovať viac európskych zdrojov. A to pri hlbšej integrácii v EÚ.
MARTIN KOVÁČIK: Nová vládna štvorkoalícia získala dôveru a začínajú padať rôzne návrhy ako zmeniť Slovensko. To, o čom sa uvažuje, však vôbec nemusí znamenať, že to aj bude.
Ak sa chce nová vláda držať svojho rozpočtového cieľa znižovať deficit verejných financií a rozdeliť financie na svoje priority, bude musieť prijímať ďalšie opatrenia na zvyšovanie príjmov.
Deficit verejných financií by mal v budúcom roku klesnúť pod 2 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Do roku 2060 je potrebné pokryť postupne sa nabaľujúci deficit až do úrovne 230 percent hrubého domáceho produktu (HDP).
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2016 počíta aj s poklesom dlhu, ale miernejším, ako by to mohlo byť. Rozumné investície môžu ešte viac naštartovať slovenskú ekonomiku.
MARTIN KOVÁČIK: Nie rast, ale pokles daní je to, čo Slovensko potrebuje.
Vláda v roku 2013 sčasti splnila to, čo pred voľbami sľúbila. Zároveň však prijala aj nepopulárne opatrenia v snahe znížiť deficit verejných financií a zastaviť tak zadlžovanie krajiny.
Pravdepodobnosť, že deficit verejných financií v roku 2013 klesne pod úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), stúpla.
Premiér Robert Fico v rozhovore pre denník Pravda potvrdil, že plán na návrat 19-percentnej dane sa odsúva.