Slovenský pracovný trh má väčší problém, než sa zdá. Prevládne zneužívaný strach z cudzieho, alebo dáta a zhoda na riešení problémov našej spoločnosti? Zapojte sa do diskusie!
Starnúca populácia, desaťtisíce neobsadených pracovných miest či odchod mladých talentov deformujú náš trh práce. Je zamestnávanie cudzincov skutočne problémom alebo príležitosťou? Zapojte sa do diskusie!
Stala sa z demokracie „atrapa“? Zhodneme sa, že sme proti totalite a za slobodnú, spravodlivú a demokratickú spoločnosť. Ako ju teda vyliečiť? Zapojte sa do pokračovania diskusie!
Ideály slobody a demokracie po vyše troch dekádach čelia vážnej kríze. Praskajú pod silnejúcim tlakom antisystémových síl, alebo je chyba v deformovanej verzii demokracie? Zapojte sa do diskusie!
Nechceme brojiť proti mimovládkam realizujúcich aktivity, na ktorých sa zhodneme, že sú potrebné. Prečo sa nám to teda nedarí napĺňať? Zapojte sa do diskusie!
Nová vláda ani len nezískala dôveru a už ohlasuje prvé kroky proti mimovládnemu sektoru. Aké aktivity MNO sú prínosné a ušľachtilé? Zapojte sa do diskusie!
Nová vláda, nové poriadky, ale staré obavy a pochybnosti. Točíme sa v začarovanom kruhu nedôvery. Je nedôverčivosť charakteristickou pre slovenský národ alebo dedičstvom, ktoré nás ochráni pred “mocipánmi”?
Korupcia, rodinkárstvo a “naši ľudia”. Dôvera v slovenskej spoločnosti aj pre tieto neduhy politiky často absentuje. Je strata dôvery elitám zaslúžená alebo ju chceme zvýšiť? A ako?
Nacionalistický a náboženský radikalizmus či násilie, ktoré plodí len ďalšie násilie… Nielen v tom zhodne vidíme príčiny izraelsko-palestínskeho konfliktu. Ako sa teda k nemu postaviť? Zapojte sa do diskusie!
Zatiaľ čo sa schyľuje k invázii do Gazy, spoločnosti sa štiepia na (staro)novom konflikte. Dokážeme sa povzniesť nad kmeňové myslenie? Zapojte sa do novej DEMDIS diskusie!
Politik nesmie zneužívať moc pre osobné záujmy a kšefty. Podarí sa takto novej vláde získať všeobecnú dôveru spoločnosti? A ako? Zapojte sa do pokračovania DEMDIS diskusie!
Problémy zneužívania moci, zdá sa, vnímame citlivo. Otázkou tak je, kde ležia hranice našej tolerancie? A ako predísť zneužívaniu moci? Zapojte sa do novej DEMDIS diskusie!
Čo nás spája a čo rozdeľuje? Pred čím potrebujeme zachraňovať? Akú chceme spoločnosť, strany či politikov? A vôbec – kto sme „my“ a kto „oni“?
Zhodujeme sa, že Slovensko má problém s kmeňovým myslením „my” verzus „oni”. Kto sme však my? A kto oni? A nie sme náhodou všetci na jednej lodi? Zapojte sa do diskusie!
Facky, päste a kopance, ktoré zúfalo pošpinili predvolebnú kampaň, nie sme politikom ochotní tolerovať. Aké demokraticky zúbožené politické strany ešte znesieme? Zapojte sa do pokračovania diskusie!
Dokážeme sa adaptovať na výzvy, ktoré slovenskú spoločnosť čakajú v najbližších desaťročiach? Alebo ich považujeme za neprekonateľné? Mali by sme tento dynamický vývoj pribrzďovať a snažiť sa udržať čo najdlhšie súčasný stav? Prečítajte si výsledky diskusie!
Upadajúce zdravotníctvo, narastajúca chudoba, zaspaté školstvo… Zhodujeme sa, že to všetko sú vážnejšie problémy ako tzv. „kultúrne vojny”. Ako na ne? Zapojte sa do pokračovania diskusie!
Extrémizmus, mafia, ideologické „pliagy”, (liberálny) fašizmus, vojna… Vykresľovanie hrozieb, pred ktorými potrebujeme zachrániť, je už politický evergreen. Ktoré sú však reálne a ktoré umelé? Zapojte sa do diskusie!
Elity verzus bežní ľudia ako spoločný menovateľ mnohých konfliktov. Nielen to zhodne vnímame ako zásadný spor. Spája nás však potreba slušného dialógu Zapojte sa teda do pokračovania diskusie!
Volebná kampaň je v plnom prúde a spoločenské konflikty naberajú na obrátkach. Ako dosiahnuť, aby sa zo súťaže ideí nestala „vojna”? Čo nás rozdeľuje a čo spája? Zapojte sa do diskusie!