Štatistické údaje sú nekompromisné: každý rok sa na Slovensku narodí menej detí a zároveň klesá celkový počet obyvateľstva
IGOR DANIŠ: Ani trpké skúsenosti neubrali plánom a prognózam z ich čara. Chceme predsa poznať budúcnosť, i keď tušíme, že ako vždy za 20 či 30 rokov to bude úplne inak.
Zadlženosť krajiny môže byť do roku 2070 dvoj- až päťnásobne vyššia ako dnes, varuje spolkové ministerstvo financií. Za takých podmienok by bol súčasný sociálny systém neudržateľný.
ANTON MARCINČIN: Demografické prognózy pre Slovensko sú také zlé, že im už radšej ani neveríme. Ale nepomáha to. Odmietaním budúcnosti sa oberáme nielen o možnosť konať strategicky, ale aj o dobré výsledky.
MARIÁN REPA: Časy, keď Slovensko kvárila vysoká nezamestnanosť, sú preč. Teraz sa firmy boria s opačným problémom – kde nájsť zamestnancov?
Viac ľudí u nás zo života odchádza, ako doň prichádza.
V hornej komore ruského parlamentu zaznievajú výzvy na obmedzenie vysokoškolského vzdelania pre ženy.
Vojna prehlbuje demografickú jamu nielen na Ukrajine, ale aj v krajine agresora. V počte novorodencov sa Rusko vracia na začiatok predminulého storočia.
Aj keď má Japonsko takmer 125 miliónov obyvateľov, trápi ho demografická kríza. Zatiaľ čo Tokio je preľudnené, vidiek sa vyprázdňuje.
Príde Ukrajina o pol milióna, či päť miliónov obyvateľov? To podľa demografov záleží na dĺźke vojny.
MARIÁN REPA: Slovensko starne. Kým ešte pred desiatimi rokmi bolo v populácii viac detí ako seniorov nad 65 rokov, v roku 2021 je to už naopak. Stojíme tak pred otázkou, akým spôsobom riešiť túto demografickú krízu.
Krajina nemôže byť podľa neho spokojná s výsledkami, ktoré dosahuje, a potrebuje sa aktívne pripraviť na budúcnosť.
Po vlaňajších lockdownoch mal byť tohtoročný Medzinárodný deň detí (MDD) aj oslavou rekordnej pôrodnosti. Baby boom sa však nekoná. Čo stálo za tým pred 50 rokmi?
Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.
MARIÁN REPA: Informácia, že domov sa vracia čoraz viac Slovákov pracujúcich v zahraničí, patrí rozhodne k najlepším správam, aké sme v poslednom čase mohli počuť.
Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o 7 rokov viac. V zdraví sa dožívajú len 57 rokov.
Demografický vývoj v krajine nie je v súlade s plánmi predsedu vlády Viktora Orbána, poznamenal server Privatbankar.hu.
JOZEF ČERNÁK: Minulý mesiac sa uskutočnilo prvé zasadanie Rady vlády SR pre Agendu 2030, ktorej cieľom je dosiahnuť udržateľný rozvoj v celosvetovom meradle.
Demografický vývoj na Slovensku v prospech starších ľudí nie je sám o sebe problém, tvrdí odborník na dôchodkové systémy Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela.
Hnutie OľaNO prichádza do parlamentu s návrhom novely zákona, ktorou chce zvýšiť demografickú krivku Slovenska.