Prečo napriek agresii voči Ukrajine klesá podpora členstva Slovenska v EÚ? V ankete odpovedajú Vladimír Bilčík, Monika Beňová, Ivan Štefanec, Eugen Jurzyca a Peter Kmec. Zapojte sa aj vy!
Nechceme sa izolovať a príčinu nespokojnosti vidíme v „neschopných politikoch” na Slovensku. Okrem diskusií nám chýba vízia slovenskej „hry” v politike EÚ. Čo s tým? Zapojte sa do diskusie!
Je „diktát Bruselu“ len zbabelé zaklínadlo či realita? V DEMDIS ankete odpovedajú europoslanci Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Milan Uhrík, Miriam Lexmann a Michal Šimečka. Zapojte sa aj vy!
Strieda sebeckosť odcudzenie? Zatiaľ čo si Slovensko naplno užíva výhody členstva v EÚ, podpora Únie klesá. Prečo? A ako to riešiť? Zapojte sa do diskusie!
MICHAL HORSKÝ: Ešte nevyschlo rozliate mlieko Hegerovho fiaska a na verejnosť presakujú mená nových členov vlády. Do akej miery by mala prezidentka zapájať ostatných do tvorby kabinetu?
Chceme mier dosiahnuť, alebo ho len predstierať? V diskusii sa zhodujeme, že olympijské hry sú nerozlučne spojené s myšlienkou mieru. Zapojte sa do pokračovania diskusie!
Sú olympijské hry len apolitickou oslavou hry, či významným spoločenským fenoménom postaveným na hodnote mieru medzi národmi? Zapojte sa do diskusie!
MICHAL HORSKÝ: V čase nechutnej a intenzívnej predvolebnej kampane sa nám volanie po širšej diskusii môže javiť ako idealistické, ba až naivné.
Kým sa budeme otáčať politike chrbtom, vládnuť nám budú tí najneschopnejší z nás. Nielen na tom sme dokázali nájsť zhodu. Prečo nám je potom politika ľahostajná?
„Nakoniec vám budú vládnuť tí najneschopnejší z vás. To je trest za neochotu podieľať sa na politike.“ Platí Platónov výrok aj v dnešných časoch? Zapojte sa do diskusie!
Všetci chceme mier, no jeho kontúry sú nejasné. Spravodlivý mier považujeme za mýtus, pričom sa zhodujeme, že agresor by nemal ostať nepotrestaný. Akú mier by sme teda mali presadzovať?
Mierom sa dnes oháňa kadekto, a neraz s nekalými motívmi. Predstavte si teda, že máte moc rozhodnúť o tom, ako by mal vyzerať spravodlivý mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako by vyzeral?
Téma vojny na Ukrajine v spoločnosti rok po začiatku konfliktu stále silno rezonuje. Na čom sa teda na základe výsledkov diskusie zhodneme a kde vidíme priestor na pokračovanie?
Spoločne uznávame hodnoty, ktoré má zmysel brániť aj za cenu predlžovania konfliktu a agresorom nemienime ustupovať. Prečo teda (ne)podporujeme Ukrajinu v jej obrane?
Aké hodnoty má zmysel brániť aj za cenu konfliktu? Je to sloboda, rodina, národ, mier či iné? Alebo neexistujú žiadne a mali by sme ustupovať tým, ktorí silou presadzujú vlastné záujmy?
Slovensko má za sebou ôsme neúspešné referendum. Má v súčasných podmienkach zmysel? Je dobrý nápad kedykoľvek skracovať volebné obdobie referendom? A neexistujú efektívnejšie alternatívy?