JOZEF LENČ: Facebook sa stal akýmsi lakmusovým papierikom emočného rozpoloženia premiéra. Z Igora Matoviča sa stáva majster konšpirácií a vyťahovania malicherností.
Podľa Orbána podpredsedníčka eurokomisie urazila "maďarských občanov Európskej únie" tým, že o nich tvrdí, že nie sú schopní vytvoriť si vlastný názor.
Prezidentka Čaputová na Twitteri uviedla, že autorita vlády sa nezakladá výlučne na väčšine.
MARTIN KRNO: K historickému úspechu SNP prispeli aj desaťtisíce občanov, ktorí napriek hrozbám ľudáckeho režimu ukrývali politicky či rasovo diskriminovaných a nezištne pomáhali partizánom.
IGOR DANIŠ: Ak by bieloruský prezident utiekol do Ruska, mocenské rozloženie síl sa nemusí príliš zmeniť. Lukašenko je síce hlava režimu, ale nie celé telo, a to by bojovalo o prežitie.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Bolo by vhodné, aby členovia EÚ na križovatke úvah vykročili smerom k tomu, že prestanú uznávať Lukašenka za prezidenta.
IVAN HOFFMAN: Propagandisti do roztrhania tela bojujú s informáciami, ktoré by narušili prácne budovaný obraz nepriateľa. Našu rozdelenú spoločnosti si zjednotiť nedáme!
EDUARD BÁRÁNY: Počas epidémie COVID-19 sa prestala dovážať zahraničná tlač a vo chvíli písania týchto riadkov kúpite v meste a na stanici zo zahraničných novín akurát české.
Mimovládna organizácia vo svojej najnovšej výročnej správe spresňuje, že v týchto krajinách klesajú štandardy v oblasti riadenia, spravodlivosti, volieb i slobody médií.
IVAN HOFFMAN: Opozícia nevie, čo má od vlády chcieť: Zachrániť životy i za cenu ekonomických patálií, alebo hospodárstvo aj za cenu „o čosi horšej krivky“ na grafe nakazených?
JOZEF LENČ: Kríza otestuje slovenský parlamentarizmus. Nečakajme zlepšenie politickej kultúry. Mali by sme sa však usilovať o to, aby sa v čase krízy nedostala na nové dno.
Európsky parlament upozornil maďarskú vládu, že si nemôže rozšíriť právomoci na úkor hodnôt EÚ.
Kedy Slovensko prvýkrát zažilo skutočné voľby? Hovorieva sa, že v máji 1990, parlamentná demokracia má však na našom území oveľa dlhšiu históriu.
MARIÁN REPA: Voľby môžu veľa zmeniť! V minulosti sme sa často stali svedkami, že nepriateľom demokracie na jej zničenie stačilo využiť mechanizmy samotnej demokracie.
MARTIN MAKARA: Pokiaľ sa v politike nechceme donekonečna spoliehať na tzv. slušných boháčov, mali by sme od novej vlády vyžadovať reformu volebného systému a pravidiel hry.
TOMÁŠ PROFANT: Tomáš Garrigue Masaryk raz povedal, že demokracia je diskusia. A niečo pravdy na tom je, veď diskusiami sa to vo verejnom priestore priam hemží.
STANISLAV MIČEV: Nie náhodou reči kotlebovcov pripomínajú rétoriku, ktorá naše rodiny, susedov a priateľov v minulom storočí potichu, ale isto pripravovala o práva aj o život.
Britská vysielacia spoločnosť BBC pripravuje v spolupráci s americkou herečkou Angelinou Jolieovou vzdelávaciu reláciu.
Slováci jednoznačne podporujú zmeny po roku 1989, čo sa týka vzniku demokratického systému, čo však dôvera v inštitúcie?
Tridsať rokov od nežnej revolúcie a 15 rokov od vstupu viacerých stredoeurópskych krajín do Európskej únie sa starý kontinent snaží opätovne definovať politický priestor, v ktorom sa pohybuje.