KAMIL KANDALAFT: Ak počujeme o formálne demokratickom štáte, ktorý je však notoricky známy porušovaním ľudských práv, ktorý nám zíde na um?
OLIVER BAKOŠ: Nikto už nepochybuje o tom, že demokracia na Slovensku je čoraz náročnejšia. Šíri sa ruka v ruke s mravnosťou.
Poľská televízia zmanipulovala posolstvo šéfa Bieleho domu, ktorý vo Varšave poľskému prezidentovi vyjadril znepokojenie z možného oslabenia demokracie v Poľsku.
PATRIK DŽAVORONOK: Právny štát je štát, v ktorom vládne právo založené na ľudskoprávnych princípoch, ktoré neexistuje iba de iure, ale ho obyvatelia aj uplatňujú.
Pavel Branko dokáže s mladíckym zápalom stále diskutovať o konzume, narastajúcej nerovnosti a utečeneckej kríze, hoci pred pár dňami oslávil svoje 95. narodeniny.
Mladí občania arabských krajín považujú za najdôležitejšiu výzvu vzostup radikálnej organizácie IS. Stabilitu v krajine považujú za dôležitejšiu ako demokraciu.
ELENA TEPLANOVÁ: Saudská Arábia našťastie básnika Ašrafa Fajáda za rúhanie voči „tradičným kultúrnym hodnotám” nepopraví, ale „len“ zbičuje a uväzní.
My členovia Klubu nezávislých spisovateľov sme ochotní čeliť prejavom rasovej nenávisti a indoktrinácii založenej aj na zámernom falšovaní novodobej histórie.
Rozhodnutia súčasnej poľskej vlády zapaľujú varovné červené svetielko nielen doma, ale čoraz častejšie aj v zahraničí.
ALENA KREMPASKÁ: V Berlíne ohlasuje svoj vznik nové európske občianske hnutie – Demokracia v Európe, pod skratkou DiEM25.
JURAJ MARUŠIAK: Neokonzervatívna revolúcia 80. rokov minulého storočia a globálna finančná kríza po roku 2008 zastihli sociálnych demokratov nepripravených.
Poľský minister Waszczykowski sa stretol s nemeckým veľvyslancom Nikelom, aby mu vyjadril protest s "protipoľskými vyhláseniami" nemeckých politikov.
JURAJ MARUŠIAK: Ešte pred niekoľkými týždňami sa Poľsko v Európe vnímalo ako úspešný príklad postkomunistickej transformácie.
ROBERT ŽANONY: Prešli tri roky, odkedy sa Ivan Krastev pýtal, či môže demokracia prežiť bez dôvery. Nedôvera „v systém“ sa stáva kultúrnym kódom dnešnej doby.
EVA MALITI-FRAŇOVÁ: Mimoň nemá hrdosť, načo by mu bola, je „zmagorený“ zo sveta aj zo seba. A ak v ňom predsa len ešte tlie nejaký názor, je to názor úplne odťažitý.
DUŠAN CHRENEK: Za východnými i južnými hranicami Európskej únie horia ozbrojené konflikty, do Európy prúdia státisíce utečencov.
MICHAEL AUGUSTÍN: Býva zvykom, že na protestných zhromaždeniach sa mnohí rečníci radi odvolávajú na slobodu slova.
Demokracia žije z neistoty a ak by sa jej vzdala, prestala by existovať. Keď sa z politickej ponuky istôt stane istota vládnutia, duch demokracie sa vytráca.
MICHAEL AUGUSTÍN: Predseda Európskeho parlamentu, Nemec Martin Schulz, dostal Cenu Karola Veľkého ako „zástupca snáh o oživenie európskej demokracie“.
ŠTEFAN MARKUŠ: O fungovaní neliberálnej demokracie u južných susedov sa dozvedáme z okruhu tých maďarských intelektuálov, ktorí neprestali veriť, že opozičné myslenie je pre zdravý vývoj spoločnosti nevyhnutné.