Nevedela, kam ju vezú v dobytčiaku, v ktorom boli pre Židov len dve vedrá. Keď mala Lily Ebertová 20 rokov, nacisti ju deportovali do Auschwitzu.
Útrapy holokaustu prežila, ale v koncentračnom tábore jej matka zomrela priamo v náruči. Dcére s rôznymi chorobami trvalo dva roky, než sa zotavila.
Tomi Reichental (86), židovský rodák zo Slovenska, po desaťročiach mlčania o holokauste začal rozprávať. Bolestivý príbeh aj o hrôzach v koncentračnom tábore.
Len málo korupčníkov sa vyrovnalo Antonovi Vašekovi. Ironicky prezývali „Židovský kráľ", pritom ale mal blízko k politickým špičkám a išiel z neho strach.
Rabíni začiatkom marca 1942 upozornili Tisa, že deportácie by znamenali fyzické zničenie Židov, povedal Pavol Mešťan, historik a riaditeľ Múzea židovskej kultúry.
Železničná spoločnosť Nederlandse Spoorwegen sa už dávnejšie za svoj podiel na holokauste ospravedlnila
Medzi najsilnejšie filmy, ktoré ponúka prebiehajúci Festival slobody organizovaný Ústavom pamäti národa, bezpochyby možno zaradiť snímku Posledná z prvého transportu.
Vyhlásenie k deportáciám Židov zo Slovenska pred 30 rokmi podpísalo 24 signatárov, väčšinou slovenských intelektuálov.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Pripomínali sme si okrúhle výročie prvých židovských transportov zo Slovenska. Presne pred 75 rokmi bol z Popradu vypravený prvý vlak.
Vyše 200-tisíc utečencov sa rok pred vypuknutím druhej svetovej vojny potĺkalo po Európe bez domova. Neboli to však Arabi.
Dina Poratová, hlavná historička v Jad vašem, pamätníku obetí a hrdinov holokaustu v Izraeli vrozhovore pre Pravdu povedala: "Migračná vlna predstavuje výzvu pre všetkých Európanov, nielen pre Židov."
Zo svojej vlasti odchádzali v presvedčení, že idú za prácou. Vlaky ich však doviezli do tábora smrti.
ANNA GRUSKOVÁ: Predstavujem si dom zo skla, ľahký a vzdušný, ako sa vynára z preluky v radovej zástavbe sťa nehmotná, ale výrazná myšlienka.
Ozajstnou tunajšou tradičnou hodnotou je za každú cenu sa proti niekomu vymedzovať, vidieť v ňom nepriateľa a démonizovať ho.