Na stravu počas Vianoc by si mali dávať pozor predovšetkým seniori, diabetici a pacienti s poruchami tráviacej sústavy.
Môžu si diabetici dovoliť na Vianoce v diéte pauzu?
Diabetici na začiatku ochorenia majú v skutočnosti dostatočnú hladinu inzulínu, ale bunky ho nedokážu efektívne využiť. Prečo?
Na cukrovku zomrie každý 6 sekúnd 1 človek. Štvrť milióna Slovákov ani nevie, že ju má.
Diabetik by mal jesť pravidelne a častejšie malé porcie vhodného jedla. Posledné jedlo sa má podávať najneskôr dve, ale radšej tri hodiny pred spánkom.
Prinášame tipy, ako sa stravovať počas sviatkov. Pomaly, menšie porcie... Čo je to glykemický index? A ako môžete pri pečení nahradiť cukor a vajíčka?
Diabetici si musia strážiť svoju glykémiu, a preto by v diéte nemali poľaviť ani počas sviatkov. To ale neznamená, že ich nemôžu mať "sladké".
Prinášame recepty, ktoré môžete vyskúšať na Vianoce, medzi sviatkami či na Silvestra. Inšpirujte sa a pochutnajte si!
Celodennú stravu a koľko SJ má diabetik prijať v každej porcii jedla, určí lekár. Je preto potrebné poznať vplyv jednotlivých potravín na glykémiu.
Sviatočné silvestrovské hodovanie, ak sa preženie, škodí zdraviu a u diabetikov to platí dvojnásobne. Ako ho zvládnuť zdravo?
Ak človek zistí, že je už len "krôčik“ od cukrovky, pričom veľa napovie najmä hladina jeho glykovaného hemoglobínu v krvi, môže pre seba veľmi veľa urobiť. A včas.
Okrem klasickej kapustnice či šošovicovej polievky to môže byť aj vianočný šalát s jablkami, zemiakový cibuľový šalát či kapor na šampiňónoch s orechmi.
Fyzická aktivita a pohyb by mali byť pre diabetikov samozrejmou súčasťou životosprávy.
Na Slovensku vari niet rodiny, v ktorej by nežil aspoň jeden diabetik. Touto diagnózou u nás trpí približne 400 000 ľudí.
Odborníci ho nazývajú pandémiou tretieho tisícročia. Diabetes, ktorý má dnes takmer 400-tisíc Slovákov. Situácia je o to zložitejšia, že o svojom ochorení zatiaľ mnohí ľudia ani netušia.
V diabetologických ambulanciách je evidovaných takmer 340-tisíc diabetikov, pričom každoročne pribudne viac ako 22-tisíc nových.
Niet vari rodiny na Slovensku, v ktorej by nežil aspoň jeden diabetik. Touto diagnózou u nás trpí približne 400-tisíc ľudí.
Pacienti na Slovensku, ktorých trápi tzv. diabetická noha, budú mať možno v budúcnosti k dispozícii na liečbu aj kubánsky liek.
Zásadnú zmenu v cenách, ktorá sa dotkne pacientovej peňaženky, chystá ministerstvo zdravotníctva. Od budúceho roka budú mať barly, ortézy či inzulínové perá iné doplatky.
Nedostatok cukru v krvi už zažil každý. Bolesť hlavy, nervozita, pocit vlčieho hladu. Pre človeka, ktorý nemá cukrovku, sú to nepríjemné príznaky. U diabetika múže ísť aj o život.