Bez digitálnych technológií si už málokto z nás dnes dokáže predstaviť svoj život. Čo si myslí psychológ Matěj Krejčí?
Nedávny prieskum potvrdil, že situácia na Slovensku kopíruje vývoj vo svete a Slováci majú problémy so spánkom.
Budú deti v škole na digitálnom detoxe? Máte doma závisláka? Spoznáte to podľa týchto príznakov.
O umelej inteligencii sa hovorí čoraz viac. Mnohí sa boja, že úplne nahradí ľudí a zlikviduje pracovné miesta. Je to naozaj tak? Ako sa jej vplyv prejaví pri rozhodovaní mladých ľudí o štúdiu?
RADOVAN GEIST: Digitálne technológie uľahčujú obchádzanie zákonov a iných verejných pravidiel. Tesnejšie prepojenie virtuálneho a „reálneho“ sveta šedú zónu ešte rozšíri.
RADOVAN GEIST: Už ste vyskúšali on-line nakupovanie? Paráda, nie? Za pár minút sa môžete dostať k tovarom z ktorejkoľvek časti sveta. Žiadne čakanie v radoch. Žiadne cestovanie.
Matěj Krejčí napísal knihu DigiDetox. Je určená tým, ktorí podobne ako on už nechcú byť otrokmi internetu, mobilu či sociálnych sietí. A dáva tipy, ako na to.
Zaujímavý projekt spája seniorov a mladých ľudí v obci Zubrohlava. Mladí učia starších pracovať s modernými technológiami, seniori ich priúčajú vareniu a tradíciám.
ANTÓNIO GUTERRES: Pre polovicu svetovej populácie je prístup k digitálnym technológiám drahý, pomalý alebo nemožný. Táto priepasť zhoršuje nerovnosti v ďalších kľúčových oblastiach.
Žiaci nemusia sedieť len nad knihami, pri učení im pomôže aj internet. Moderné technológie sú často veľkým pomocníkom v oblasti vzdelávania.
Počítač, tablet či smartfón dokáže hravo zvládať aj malé dieťa. Ako je na tom váš dôchodca?