Britskí vedci opísali najstaršieho jurského dinosaura. Dracoraptor hanigani žil pred 201 miliónmi rokov na území dnešného Walesu. Meno dostal podľa objaviteľov.
Zvláštnosťou nového dinosaurieho druhu bol akýsi široký vejár na chrbte.
Dnes už skameneliny stoviek stôp pterosaurov, ktoré sú staré 18 až 52 miliónov rokov, v bývalých baniach ochraňuje najväčšia geologická rezervácia v krajine.
Žil pred 79 miliónmi rokov na území dnešnej kanadskej provincie Alberta. Dinosaura pomenovali Wendiceratops pinhornensis.
Herec Chris Pratt má v posledných dňoch veľa práce s propagáciou filmovej novinky Jurský svet.
Dinosaury zo skupiny terapódov sú desaťročia prezentované ako obávané, krvilačné beštie. Zdá sa však, že aj medzi nimi boli mierumilovné tvory.
Dosiaľ najväčší objavený pterosaurus mal rozpätie krídel desať metrov. Modelová štúdia ukázala, že jedinec s rozpätím krídel dvanásť metrov by sa už neodlepil od zeme.
Alexej V. Lopatin z Borisjakovho paleontologického inštitútu si tyká s najstaršími dejinami planéty a pozná po mene hociktorého prehistorického jaštera.
Výstava Dinosaurium priniesla na Slovensko po prvýkrát jednu z najväčších zbierok kostier prehistorických dinosaurov. Z 80 percent sú to originály.
V Argentíne objavili kostru najväčšieho tvora v dejinách Zeme. Pomenovali ho podľa vojnovej lode.
V jedinej lokalite na juhu Brazílie sa našli fosílie takmer 50 exemplárov dosiaľ neznámeho druhu okrídlených vtákojašterov - pterosaurov.
K vyhynutiu dinosaurov prispela aj obrovská dávka smoly, pretože zrážka asteroidu so Zemou prišla pred 66 miliónmi rokov v ten najmenej vhodný čas.
Vlastným perím sa vraj mohlo pochváliť oveľa viac dinosaurov, ako sa doteraz myslelo. Dokonca je vraj možné, že nejakú formu peria mali všetky dinosaury.
Fosília dinosaura s nezvyčajne dlhým perím by mohla pomôcť vysvetliť, ako sa praveké jaštery naučili lietať.
Pravtáky vraj už pred 150 miliónmi rokov tokali, aj keď nemali svoje rituály dvorenia také prepracované ako dnešné vtáky.
Argentínsky paleontológ Sebastián Apesteguía povedal, že nález jedinca z druhu diplocidae v Patagónii je rovnako neuveriteľný ako nález Tyrannosaura rexa.
Prečo však sú vtáky evolučne také úspešné? Vedci "odvážili" stovky dinosaurov a zistili, že vtákom sa podarilo prežiť vďaka zmenšovaniu tela.
Do katalógu dinosaurov pribudol nový zápis. Vedcom z Univerzity v Utahu sa podarilo objaviť fosílie podivného opereného dinosaura, ktorý dostal prezývku Kura z pekla.
Obdobie kriedy bolo také teplé, že polárne ľadové čiapky prakticky neexistovali, a tak nič nebránilo dinosaurom rozšíriť sa aj na úplný sever amerického kontinentu.
Portugalskí paleontológovia našli vo svojej domovskej krajine fosílie pravekého mäsožravca, ktorý je zatiaľ najväčší, akého sa na území Európy dosiaľ podarilo nájsť.