Aj v slovenských kinách sa už premieta najnovší počin režiséra a scenáristu Jiřího Mádla - snímka Vlny.
Disidenti boli tento týždeň prepustení z väzenia v rámci veľkej výmeny medzi Ruskom a Západom.
Komunistický režim sa opakovane pomstil Jiřímu Wonkovi za jeho pokojné prejavy nespokojnosti s neslobodou v štáte. Odškodní ho štát konečne primerane?
Ak minister práce a sociálnych vecí neodstúpi, nastane podľa oboch mužov reťazová hladovka.
Komiksová výstava prináša životný príbeh dvoch katolíckych disidentov na tridsiatke panelov.
Najnavštevovanejší dokumentárny film sa volá Slobodní a rozpráva príbeh o kresťanskom disente počas socializmu v Československu.
GABRIELA ROTHMAYEROVÁ: Petr Uhl neznášal nespravodlivosť a neprávo. A je úplne jedno, či sa nespravodlivostí a neprávostí dopúšťali komunisti, exkomunisti či súčasní antikomunisti.
IGOR GREXA: Pred 90 rokmi, 20. januára 1930, sa narodil Zbyněk Fišer, známejší pod pseudonymom Egon Bondy.
Nemecký politológ Dirk Dalberg, ktorý už štyri roky žije na Slovensku, hovorí, že nežná revolúcia síce bola dôležitá, ale bola iba ďalšou v poradí.
Komisárka tiež vyzvala venezuelskú vládu a opozíciu, aby hlboké politické rozpory odložili bokom a venovali sa dialógu zameranému na ukončenie humanitárnej krízy.
Satirou zatínal do tém, ktoré politická korektnosť vytlačila na okraj. Či už to bolo zobrazenie americkej spoločnosti, modernej židovskej identity či sexuálnych túžob, namiesto ružových okuliarov si Philip Roth nasadzoval silné dioptrie.
V našej kultúre bol osobnosťou, ktorá sa nedala prehliadnuť. Či ho človek poznal bezprostredne, alebo iba z jeho činnosti a tvorby.
Čínsky disident a umelec prijal rozsudok s ľadovým kľudom a poďakoval sa zaň.
Priatelia zosnulého čínskeho disidenta Lioua Siao-poa vyjadrili obavy o osud jeho manželky.
Na kremačnon obrade sa zúčastnila len disidentova rodina a priatelia.
PETER JAVŮREK: Každý, kto náhodou pozabudol, že Čína nie je demokraciou a ľudský život má v nej iba takú hodnotu, nakoľko je užitočný vládcom, dostal v týchto dňoch upomienku.
Čínska vláda čelí čoraz väčšiemu medzinárodnému tlaku, aby umožnila svojmu najznámejšiemu politickému väzňovi Liou Siao-poovi, ktorý trpí rakovinou pečene v konečnom štádiu, opustiť krajinu.
Okresný súd v ruskom meste Kirov v pondelok opäť začal diskutovať kauzu najznámejšieho ruského disidenta Alexeja Navaľného.
Kubánske úrady pozatýkali cez víkend 193 disidentov, ktorí pokojne demonštrovali za prepustenie politických väzňov a za dodržiavanie ľudských práv v krajine.
Bývalý disident, Ukrajinec Leonid Pljušč, ktorého počas sovietskej éry tri roky väznili na psychiatrii a podrobili ho zničujúcej „liečbe“, zomrel vo veku 76 rokov.