ĽUBOŠ PAVELKA: Politici často verejné dlhy bagatelizujú tým, že hovoria o vyrastaní krajiny z dlhov.
IGOR DANIŠ: Teraz sme dostali od Európskej komisie žltú kartu, no nabudúce – ak nepridáme – to pokojne môže byť červená a zbytočne vysolíme peknú pokutu z už tak deravého vrecka.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko si v súčasnosti vydávaním štátnych dlhopisov požičiava peniaze oveľa drahšie ako ostatné krajiny eurozóny. Horšie je na tom už iba Taliansko.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko nie je pripravené na ozajstnú konsolidáciu verejných financií, čoho dôkazom sú parametre schváleného štátneho rozpočtu.
IGOR DANIŠ: Radikálnejšie zásahy do sociálnych vymožeností tesne pred prezidentskými voľbami by neurobila žiadna vláda. Ledaže by išlo o spolok politických samovrahov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Slovensko za celú svoju existenciu nedokázalo hospodáriť bez deficitov a nabaľovania nových dlhov.
IGOR DANIŠ: Strašenie gréckou cestou, ako sa rozšírilo, je totálna hlúposť. No strašenie je na Slovensku základná politická metóda. Straší jedna i druhá strana. Máme to v sebe.
ŠTEFAN KIŠŠ: Vlády Smeru nevytvorili vankúš na zlé časy. Tie prišli v roku 2020 a veľmi rýchlo sme sa priblížili ku gréckej ceste.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Úspech fiškálnej konsolidácie bude závisieť od toho, či sa podarí transformácia na iný model rozvoja hospodárstva, než aký sme tu mali od začiatku 90. rokov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Daňová párty naprieč Európou sa už skončila a Slovensko čaká od roku 2024 náročná ozdravná kúra v krátení výdavkov a vo zvyšovania daní.
Zdražovanie sa spomalí až zastaví, platy budú rásť. Vďačíme tomu však európskym peniazom a životom na dlh, čo nebude do nekonečna.
TOMÁŠ BAKOŠ: Do parlamentu prišla správa, ktorá ukazuje nelichotivý stav našich verejných financií. Nielen, že sme sa dostali do červeného pásma, ale prepadli sme sa v ich udržateľnosti až na chvost celej EÚ.
ĽUBOŠ PAVELKA: Úvod roka 2009 znamenal pre Slovensko rozlúčku s korunou a jej nahradenie eurom. Obavy zo zrýchlenia inflačných tlakov sa ukázali ako zbytočné.