Študenti a absolventi na ňu nárok nemajú. Prečo? Ako sú na tom v súčasnosti jednotlivé okresy s nezamestnanosťou a čo sa deje s počtom dlhodobo nezamestnaných?
Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji.
Dlhodobo evidovaní nezamestnaní a dlhodobo neaktívni ľudia by mali byť viac motivovaní k tomu, aby sa zamestnali.
Slovenská šablóna, že dva milióny ľudí pracujú na zvyšok 5,4-miliónového Slovenska, sa zmení. Kto je oprávnene odkázaný na dávky, štát mu ich na budúci rok nevezme.
Vláda chce do roku 2020 znížiť podiel ľudí, ktorí sú viac ako rok bez práce, z deviatich na tri percentá. Použiť chce na to rekvalifikačné a aktivačné projekty.
MARIANNE THYSSENOVÁ: V Európe žije bez práce vyše 23 miliónov ľudí, pritom takmer polovicu z nich tvoria dlhodobo nezamestnaní a ich počet stále rastie.
Plánovaná pomoc chudobným regiónom môže naraziť na neochotu ľudí cestovať za prácou. Dlhodobo nezamestnaní požadujú vytvorenie pracovného miesta v ich bydlisku.
Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu apríla tohto roka takmer 76,5 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky.
Nezamestnaných bolo v marci menej. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla 12,06 %, čo v porovnaní s februárom znamená pokles o 0,26 percentuálneho bodu.
V sociálnej oblasti urobila vláda za posledné tri roky viacero pozitívnych zmien, ale s najpálčivejšími problémami sa jej stále nedarí.
Ku koncu prvého polroka tohto roka bolo bez práce viac ako štyri roky 71,7 tisíc uchádzačov o zamestnanie.