Podľa Michala Horvátha je odôvodnené napríklad preformulovať hlavný ukazovateľ, na ktorý sa sústreďuje, z hrubého na čistý verejný dlh.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Podmienkou získania peňazí z Plánu obnovy je zavedenie tzv. výdavkových limitov. Vládni politici však začali špekulovať. Akoby nechápali, že ak to nesplníme, peniaze od EÚ nedostaneme.
Minister financií Igor Matovič v utorok písomne požiadal o preloženie materiálu na júnovú schôdzu.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Vládna koalícia schválila návrh štátneho rozpočtu na r. 2022. Ak schváli aj výdavkové limity, rezorty dostanú ďalších 166,66 mil. eur. Prečo by to nemala urobiť? Bez splnenia tohto záväzku Brusel prostriedky neuvoľní.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Je zarážajúce, ako málo rozumie minister financií, akým spôsobom sa financuje zdravotníctvo.
Napriek tomu, že vláda k 30. júnu schválila návrh na ukončenie výnimočných okolností (vo verejných financiách), uplatňovanie korekčného mechanizmu verejných financií sa spustí až v roku 2023.
EUGEN GINDL: Každá veľká kríza generuje neodvratné zmeny. Keď sa pred desiatimi rokmi zrútil svetový finančný systém, kapitalizmus sa voľky-nevoľky demaskoval.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Ak SaS vydiera OĽaNO, že bez zavedenia daňovej brzdy nepodporí dlhovú brzdu, Smer-SD a Hlas-SD majú výnimočnú príležitosť podporiť zákon predkladaný Hegerom.
Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti sa presunula na januárovú schôdzu. Schválili to poslanci na návrh štyroch poslaneckých klubov koalície.
Andrej Danko odporúča požičať si niekoľko miliárd na investície do infraštruktúry, OĽaNO tvrdí, že je to cesta k bankrotu.
Slovenská verejná správa vykázala v minulom roku historicky najnižší rozpočtový deficit. Aj dlh sa dostal mimo sankčných pásiem dlhovej brzdy.
ĽUBOŠ PAVELKA: Spoznať úskalia života na dlh na vlastnej koži je rubom eufórie, ktorá každého ovládne pri sťahovaní sa pod hypotékou zaťaženú strechu nad hlavou.
Dlh verejnej správy by mal v nasledujúcich rokoch klesať najmä vplyvom znižovania rozpočtového deficitu.
Iniciatíva stredné Slovensko, kde sú primátori a starostovia stoviek obcí, sa rozhodla, že bude robiť petičnú akciu za uvoľnenie dlhovej brzdy.
Poslanci zaviazali finančný výbor, aby pripravil novelu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Bez opozície však zákon nepresadia, a tá povedala nie.
Koalícia ponúkla, že v prípade uvoľnenia dlhovej brzdy by o požičaných peniazoch rozhodoval parlamentný výbor, zložený z opozície i koalície. Opozícia zostáva neoblomná.
Výnimky z dlhovej brzdy by mohli priniesť viac peňazí na budovanie infraštruktúry, ale aj lepšie spravovanie dlhu Slovenska.
Do parlamentu sa opäť vráti diskusia o možnom uvoľnení dlhovej brzdy. Je zaradená do programu septembrovej schôdze.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Kríza eura, resp. eurozóny bola zle diagnostikovaná ako dlhová kríza a na zle určenú diagnózu sa predpísala liečba.
Politické subjekty SaS ani OľaNO-NOVA nezahlasujú za uvoľnenie dlhovej brzdy na infraštruktúrne projekty.