Žijeme dlhšie, no dôkazy naznačujú, že dĺžka života, počas ktorého sa tešíme dobrému zdraviu, prakticky zostáva rovnaká.
Hovorí sa, že si pospíme v hrobe a život je potrebné žiť naplno. Ukrajovať si však zo spánku je jedným z najväčších prehreškov voči vášmu zdraviu. Budete žiť kratšie.
MARIÁN REPA: Ľudia sa vdožívajú viac ako pred nežnou revolúciou, no pokiaľ ide o dĺžku života oproti zvyšku EÚ, stále zaostávame. A čo je ešte horšie, posledné roky života si len zlomok Slovákov a Sloveniek užíva v zdraví.
„Pitím alkoholu si seniori vedome skracujú život aj o niekoľko rokov,“ hovorí primárka oddelenia dlhodobo chorých.
Dĺžka života po dovŕšení seniorského veku závisí od zmeny životného štýlu. Zatiaľ čo niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú dlhovekosť dokážeme ovplyvniť, iné nezmeníme.
Žiadna veštiaca guľa, iba jednoduchý test. Vedci prišli s bláznivým nápadom na zisťovanie dĺžky života.
Viac pohybu môže ľuďom predĺžiť život. Podľa WHO treba do týždenného režimu zaradiť 150 až 300 minút mierneho cvičenia alebo 75 až 150 minút energických aktivít.
Dosáľanie jedál pri stole skracuje dĺžku života o viac než dva roky u mužov a u žien o rok a pol, tvrdia britskí vedci.
Najväčším pomocníkom v boji proti rýchlemu starnutiu sú celozrnné potraviny.
Sto rokov stačilo civilizácii na to, aby si predĺžila život skoro o dvojnásobok. Zatiaľ čo sa v USA v roku 1900 dožívali ľudia priemerne 47 rokov, v roku 2017 to bolo takmer 79.
Ochorenie COVID-19 a s ním spojený obmedzený pohyb sa podpísal pod celkové zníženie mobility väčšiny populácie.
Na novoročné predsavzatie v podobe pravidelného cvičenia nie je nikdy neskoro. Fyzická aktivita dokáže totiž podľa vedcov výrazne spomaliť proces starnutia.
Priemerná dĺžka života ľudí má globálne stúpajúcu tendenciu, no v najchudobnejších krajinách sveta sa ľudia dožívajú najmenej rokov.
Pred 30 rokmi epidemiológ Michael Marmot preukázal súvislosť medzi sociálnymi podmienkami a dobrou fyzickou a duševnou kondíciou populácie i dĺžkou života.
Otázku, ako predčasne neumrieť, si vo vianočnom čase položil americký denník The New York Times.
Austrálski vedci prepočítali priemernú dĺžku života vyhynutých druhov vrátane predchodcov moderných ľudí na základe analýzy časti ich DNA.
Optimistickí muži i ženy majú približne o 11 – 15 % väčšiu pravdepodobnosť, že sa dožijú vysokého veku oproti tým, ktorí majú negativistický pohľad na svet.
Odborníci spájajú tento stav s celým radom zdravotných problémov, vrátane rizika vzniku infarktu, mozgovej mŕtvice, depresie, úzkosti a predčasnej smrti.
Vedci prichádzajú s prekvapivou štúdiou, v ktorej dávajú do súvisu občasné pitie alkoholických nápojov s nižšou úmrtnosťou vo vyššom veku.
Niektorí vedci sa nechali počuť, že červené mäso môže pripraviť ľudí o niekoľko rokov života.