Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku je od 1. októbra 2023 145 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Jednou z možností ako si zvýšiť budúci dôchodok, je dobrovoľné poistenie, pri ktorom si výšku vymeriavacieho základu určujete sami.
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení okrem iného upravuje aj fungovanie II. piliera.
Kto môže využiť balíky dobrovoľného dôchodkového poistenia a aké konkrétne má záujemca na výber? Uvádzame príklady
Do Sociálnej poisťovne si musíte platiť povinné odvody. Okrem nich ale poisťovňa dáva možnosť vybrať si dobrovoľné poistenie a zvýšiť si tak napríklad dôchodok.
Cestou k vyššiemu dôchodku je aj dobrovoľné dôchodkové poistenie. Každá osoba, ktorá má viac ako 16 rokov, sa môže v Sociálnej poisťovni dobrovoľne dôchodkovo poistiť.
Aj takto si možno zvýšiť budúci dôchodok. Poistenie môže využiť ten, kto nie je v Sociálnej poisťovni povinne poistený - napríklad študent alebo nezamestnaný.
Aké balíky dobrovoľného poistenia sú k dispozícii? Ako sa stať dobrovoľne poistenou osobou? Aká je výška dobrovoľného poistenia? Ukážeme vám na príkladoch.
Kto sa môže dobrovoľne poistiť? Aké výhody so sebou prináša druhý a tretí pilier?
Kto a ako sa môže stať dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou? Dá sa zmeniť vymeriavací základ? Kedy dobrovoľné dôchodkové poistenie zaniká?
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
O výške penzie rozhoduje viacero faktorov. Do vzorca na výpočet starobného dôchodku vstupuje okrem iného aj výška mzdy či počet odpracovaných rokov.
Dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.