V dôsledku štrajku sa skomplikovala verejná doprava a problémy boli aj v iných sektoroch.
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera v rámci ktorej bol schválený aj návrh na zavedenie rodičovského dôchodku.
Viac ako 1,4 milióna penzistov dostane v januári viac peňazí. Ich dôchodok sa totiž bude valorizovať. A to takmer o dvanásť percent.
V priebehu mesiaca poslanci parlamentu spečatili veľké novinky v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri. Ide o zásahy, ktoré pocíti takmer každý.
IGOR DANIŠ: Nemali by sa konečne politici z jednej i z druhej strany pevne dohodnúť a schváliť dôchodkovú reformu drvivou väčšinou poslancov?
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera. Jednou zo zmien je i zrušenie penzijného stropu.
Slovenský penzijný systém potrebuje stabilitu. Napomôcť by jej mala korekcia mechanizmu medziročnej úpravy aktuálnej dôchodkovej hodnoty.
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera, ktorá ruší dôchodkový strop, zavádza tzv. rodičovský dôchodok aj nový druh penzie. Novelu už podpísala aj prezidentka.
Prečo sa má zrušiť jednorazový výber úspor? Koho automaticky presunúť do rizikovejších fondov? Je správne zaviesť rodičovský bonus? Vypočujte si podcast denníka Pravda.
ZUZANA KUSÁ: Systémové krivdy na deťoch založili reformy spred 20 rokov. Fico ich neodstránil. Daňový bonus, ktorého navrhované zvýšenie má byť ich liečením, je sám jednou z nich.
Ministerstvo práce chystá veľkú reformu II. piliera. Zmeny sa majú týkať investičnej stratégie, ale aj výplatnej fázy. Podrobnosti novely rozoberáme v relácii Ide o peniaze.
Dôchodkový systém v dnešnej podobe je neudržateľný. Jednou z možností, ako ho stabilizovať, je korekcia mechanizmu medziročnej úpravy dôchodkovej hodnoty.
Pracujúce deti budú môcť zlepšiť penziu svojich rodičov.
Novela zákona o sociálnom poistení by mala priniesť aj alternatívnu možnosť odchodu do predčasného dôchodku - po 40 odpracovaných rokoch.
Každoročne v januári Sociálna poisťovňa zvyšuje dôchodky o tzv. valorizáciu.
Vek odchodu do penzie by po novom nemala pevne určovať tabuľka, ale mal by sa opäť odvíjať v závislosti od strednej dĺžky života.
TOMÁŠ ZEMKO: Tým, že Ficova vláda si z druhého piliera spravila „šporkasku“ a vykreslila ho ako kapitalistickú „kulehu“, pripravila ľudí na dôchodku o desiatky či stovky eur za rok.
Do penzie budú môcť ísť ľudia po 40 odpracovaných rokoch, dôchodkový vek sa opäť predĺži. Zmena čaká aj veličinu, ktorá každoročne zvyšuje novopriznané dávky.
Krajniakove ústupky však koaličným partnerom stále nestačia.
Najbližšie desaťročie bude pre verejné financie predstavovať voči pôvodnému návrhu síce polovičnú, ale naďalej stále negatívnu dodatočnú záťaž.