Piatkový generálny štrajk je vôbec prvým tohto druhu od nástupu Jaira Bolsonara do prezidentského úradu v januári tohto roku.
Mítingy sa konali pod heslom "Nedopustíme sociálny teror mocenských orgánov na vlastnom národe".
Opatrenie je súčasťou úprav, ktoré ruský prezident Vladimir Putin nedávno navrhol k návrhu novely dôchodkového zákona.
Proti dôchodkovej reforme sú podľa nedávno zverejneného prieskumu traja zo štyroch Rusov.
Traja zo štyroch ruských občanov, a teda asi 77 percent, by v možnom referende hlasovali proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku.
V Moskve sa podľa mimovládnych organizácií zhromaždilo približne 9 000 ľudí, moskovská polícia stanovila ich počet na 6 000.
Ruský prezident Vladimir Putin v televíznom prejave navrhol zmierniť chystanú dôchodkovú reformu.
Pri návšteve sibírskeho mesta Omsk iba uviedol, že reforma by mala byť vyvážená a spravodlivá.
Ruská vláda predložila návrh zákona o zvýšení veku pre odchod do dôchodku – v prípade žien by malo ísť o zvýšenie z 55 na 63 rokov a u mužov zo 60 na 65 rokov.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Ruskí muži pôjdu ešte v tomto roku do dôchodku v 60. roku života a v budúcnosti by to malo byť podľa vládneho návrhu až v šesťdesiatpäťke.
V Rusku dnes pokračujú demonštrácie proti návrhom na dôchodkovú reformu, ktorá by o niekoľko rokov oddialila odchod Rusov do penzie. Účasť je však nízka.
Vláda prezidenta Daniela Ortegu údaje o obetiach nepotvrdila ani nepoprela.
Grécko ochromil celoštátny štrajk proti plánovanej reforme dôchodkového systému a zvýšeniu daní. Tie sú podmienkou veriteľov na získanie ďalšej finančnej pomoci.
Ak Grécko nezníži štedré dôchodky, stratí zvyšnú časť finančnej pomoci v celkovej výške 86 miliárd eur a príde o možnosť zoškrtania gréckeho astronomického dlhu.
Sociálna poisťovňa začala boj o sporiteľov. Jej modelové príklady, ktoré im rozposlala listom, vyvolali búrku medzi ňou a správcami súkromných penzií.