Pozostalostné penzie pomáhajú, aspoň čiastočne, prekonať pozostalým zlú ekonomickú situáciu po smrti blízkeho. Treba však o ne požiadať Sociálnu poisťovňu.
Priemerný starobný dôchodok v lete dosahoval 459,67 eura, takmer o 17 eur viac ako vlani. Aj keď sa penzie zvyšujú, málokto je s ich výškou spokojný.
Konanie o priznanie dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti žiadateľa, ktorý si uplatňuje nárok na dôchodok a nárok na jeho výplatu.
Nárok na pozostalostnú dávku má vdova po manželovi alebo vdovec po manželke, ktorý/á poberal/a starobný, invalidný dôchodok alebo mal/a nárok na predčasný starobný dôchodok.
Nárok naň má poistenec, ktorý je invalidný, má potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia a nesplnil podmienky na starobný dôchodok či predčasný dôchodok.
Nárok naň má poistenec, ak odpracoval najmenej 15 rokov, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a splnil aj ďalšie podmienky.
Účelom minimálneho dôchodku je poistencovi zabezpečiť dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.
Nárok na starobný dôchodok má každý, kto odpracoval najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek. Ten je na rok 2019 stanovený na 62 rokov a 6 mesiacov.
Niektorú z dôchodkových dávok poberá na Slovensku viac ako 1,7 milióna ľudí. Mnoho ľudí má však z týchto dávok zmätok. Kedy a kto má na ne nárok?
Už pri spisovaní žiadosti o dôchodok sa dôchodca sám rozhodne, ako si dôchodok nechá vyplácať – či v hotovosti alebo na účet v banke.