Sociálna poisťovňa vypláca viac ako 1,8 milióna dôchodkových dávok. A tak sa množstva ľudí týka, čo sa v dôchodkoch mení v roku 2025...
Ktoré dávky sa nebudú počítať do príjmu?
V roku 2023 sa všetky dôchodkové dávky zvyšujú dvakrát.
Už schválený návrh prešiel parlamentom a v podobe, v akej by mal byť účinný, by v skutočnosti obral dôchodcov o časť vyšších penzií.
Sociálna poisťovňa v roku 2023 zvýšila dôchodky o 11,8 % a informáciu o valorizácii doručila všetkým dotknutým dôchodcom v januári tohto roka.
Od dnes platí novela zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša viaceré dôležité zmeny.
Každý, kto chce mať v starobe čo najlepší dôchodok, by si mal naň aj sporiť, nie sa iba spoliehať na tzv. prvý, teda solidárny dôchodkový pilier.
Dôchodkový vek bude naďalej určovať tabuľka. Valorizovať sa penzie budú len podľa inflácie. Povinné príspevky do II. piliera stúpnu na 5,5%. Čo sa ešte zmení?
Najčastejšou dávkou pre penzistov sú penzie. Aké druhy existujú? Okrem toho majú penzisti možnosť si penziu zvýšiť prácou či cestovať vlakmi zadarmo. Ako na to?
Niektorú z penzijných dávok poberá takmer 1,4 milióna dôchodcov, 0,3 milióna sa vypláca v súbehu. Každá z nich má svoje podmienky aj účel.
Výdavky na vyplácanie dôchodkových dávok za prvé dva mesiace tohto roka medziročne klesli o viac ako 60 miliónov eur.
Kým v marci 2011 dostávalo starobný dôchodok 953,5 tisíca penzistov, v marci tohto roka ich bolo už 1 milión 83-tisíc.
Pozostalostné penzie pomáhajú, aspoň čiastočne, prekonať pozostalým zlú ekonomickú situáciu po smrti blízkeho. Treba však o ne požiadať Sociálnu poisťovňu.
Priemerný starobný dôchodok v lete dosahoval 459,67 eura, takmer o 17 eur viac ako vlani. Aj keď sa penzie zvyšujú, málokto je s ich výškou spokojný.
Konanie o priznanie dôchodku sa začína na základe písomnej žiadosti žiadateľa, ktorý si uplatňuje nárok na dôchodok a nárok na jeho výplatu.
Nárok na pozostalostnú dávku má vdova po manželovi alebo vdovec po manželke, ktorý/á poberal/a starobný, invalidný dôchodok alebo mal/a nárok na predčasný starobný dôchodok.
Nárok naň má poistenec, ktorý je invalidný, má potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia a nesplnil podmienky na starobný dôchodok či predčasný dôchodok.
Nárok naň má poistenec, ak odpracoval najmenej 15 rokov, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a splnil aj ďalšie podmienky.
Účelom minimálneho dôchodku je poistencovi zabezpečiť dôchodkový príjem na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.
Nárok na starobný dôchodok má každý, kto odpracoval najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek. Ten je na rok 2019 stanovený na 62 rokov a 6 mesiacov.