ĽUBOŠ PAVELKA: Nezdaňovanie jednorazových výberov nasporených dôchodkových úspor by bolo nespravodlivé.
Zmeny, ktoré by mali začať platiť od júla budúceho roka navrhuje ministerstvo práce v novele zákona o sociálnom poistení.
IGOR DANIŠ: Nemali by sa konečne politici z jednej i z druhej strany pevne dohodnúť a schváliť dôchodkovú reformu drvivou väčšinou poslancov?
Radovan Ďurana, analytik INESS, hodnoti zmeny v II. pilieri schválené vládou.
Vláda schválila zmeny v II. pilieri, tie musí ešte odsúhlasiť parlament. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností, mala viaceré pripomienky.
Aktuálne stále viac ľudí rieši, ako predísť znehodnoteniu úspor, z ktorých odkrajuje pomerne vysokú časť inflácia. Dokáže dôchodkové sporenie poraziť infláciu?
ĽUBOŠ PAVELKA: Inflačný poker a hra s číslami pomyselnej inflácie nie je absurdnou fikciou, ale reálnou hrozbou nášho osobného blahobytu budúcich dekád.
ĽUBOŠ PAVELKA: Predpokladať, že existujú investície, ktoré garantujú aspoň pokrytie miery inflácie, je pomerne naivné.
IGOR DANIŠ: Vojna na Ukrajine nesiahla iba na úspory Rusov. Dosahy môžeme vidieť aj na vlastných účtoch. Strmý pokles akcií na burzách riadne orezal naše investované úspory.
I. a II. pilier u nás predstavujú základný systém dôchodkového sporenia. Ak sa zapojíte do sporenia v II. pilieri, časť vašich odvodov bude patriť vám.
ĽUBOŠ PAVELKA: Eufória mnohých, čo dnes investujú na akciových trhoch, pramení aj z toho, že mladí ľudia poriadne otrasy na burzách ani nezažili.
Aké zmeny by nášmu systému pomohli? A akým chybám sa vyhnúť pri sporení na lepší dôchodok? Radí investičný analytik František Burda zo spoločnosti FinGO.sk.
Sociálna poisťovňa vám sem môže posielať časť z vašich odvodov. Konečná nasporená suma však závisí najmä od toho, v akých dôchodkových fondoch si sporíte.
Podstatou prvého piliera je úzka previazanosť na ekonomickú aktivitu občanov a ich príjem. Prispievať doň musí každý, kto má povinnosť platiť odvody.
Aj pre mladých, ktorí po škole nezačnú pracovať ako zamestnanci, ale začnú podnikať, majú odborníci niekoľko rád.
Chcete lepšiu penziu? Založte si II. pilier, III. pilier a investujte aj mimo nich. O tom, ako a prečo sporiť, radí František Burda, investičný analytik FinGO.sk.
Sumu budúcej penzie ovplyvňuje výška zaplatených odvodov do Sociálnej poisťovne, prípadne do II. piliera. Dopracovať k vyššiemu dôchodku sa však dá aj inak.
Druhý dôchodkový pilier sa opäť mení.
Minister práce už ukázal predbežnú informáciu k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Úspory v druhom pilieri vzrástli v 1. štvrťroku na 10,712 miliardy eur.