Na Slovensku sa otvorí veľká odborná diskusia o opätovnom zavedení dôchodkového stropu, nastaviť by sa mal aj v závislosti od náročnosti povolania.
Po schválení novely zákona o sociálnom poistení, ktorý zaviedol odchod do penzie podľa vývoja strednej dĺžky života, zatiaľ platí zákon, ktorý ženám, ktoré vychovali deti, znižuje vek odchodu do dôchodku.
Parlament schválil veľkú penzijnú reformu prvého piliera. Jednou zo zmien je i zrušenie penzijného stropu.
Novela ústavy, ktorá zavádza tzv. dôchodkový strop (vek 64 rokov potrebný na odchod do dôchodku pre mužov a bezdetné ženy) sa netýka aktuálnych žiadateľov.
To sú len dve zmeny spomedzi mnohých ďalších. Aký bude ich dopad?
Rezort práce ohlásil veľké zmeny v dôchodkoch. Deti budú môcť prispievať na dôchodky rodičov a do predčasnej penzie bude možné odísť po 40 odpracovaných rokoch.
LUCIA LAUKOVÁ: Ako má vyzerať dobrý ústavný zákon o dôchodkoch. To je pracovný názov najnovšieho návrhu, ktorý predstavili poslanci zo strany SaS.
TOMÁŠ BAKOŠ: Do parlamentu prišla správa, ktorá ukazuje nelichotivý stav našich verejných financií. Nielen, že sme sa dostali do červeného pásma, ale prepadli sme sa v ich udržateľnosti až na chvost celej EÚ.
MIROSLAV HOMOLA: Minister práce Milan Krajniak hovorí o ekonomickej logike a spravodlivosti len vtedy, keď sa mu to hodí. Dobrým príkladom je rodičovský bonus.
Po avizovaných zmenách zostalo ticho.
MIROSLAV HOMOLA: Jeden strop skončí, iný začne platiť. Niekomu štát dovolí pomôcť rodičom, iným zase nie.
Odstránenie diskriminácie či skôr vytváranie ďalších? A dokonca aj s dlhom pre budúce generácie.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Nemáte deti? Smola. Prorodinne orientovaný minister práce Milan Krajniak sa totiž rozhodol odmeniť rodičov. Do dôchodkového systému chce prepašovať takzvaný rodičovský bonus.
Minister práce a sociálnych vecí zopakoval svoje predošlé vyjadrenia o tom, že po odpracovaní určitého počtu rokov by mal mať každý nárok na odchod do dôchodku.
IGOR DANIŠ: Dôchodkový systém bude potrebovať v najbližších desiatich rokoch radikálnu reformu, ale inú, ako nám ponúkajú naši politici.
Posledná zmena sa týka dôchodkového veku a dôchodkového stropu. S akým riešením prišla vláda?
Bývalý minister práce Ján Richter v relácii TV Markíza Na telo podotkol, že je presvedčený o opodstatnenosti druhého piliera.
Pripravovaná dôchodková reforma by mohla priniesť individuálne stanovenie dôchodkového stropu.
Ženy, toto potrebujete vedieť o dôchodkovom veku, dôchodkovom strope a podmienke výchovy dieťaťa. Ak ste sa narodili v rokoch 1958-9, prepočítajú vám dôchodky.
Ústava síce zaručuje v dôchodkovom veku takzvaný strop, ale vek odchodu do penzie sa aj naďalej zvyšuje. Až do dosiahnutia dôchodkového stropu.