Myšlienky o zastropovaní penzijného veku na úrovni 64 rokov sa odborári nechcú vzdať.
Odborári od polovice júla už vyzbierali 290-tisíc podpisov pod petíciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku.
O ústavnom zastropovaní dôchodkového veku na 64 rokov má rozhodnúť parlament na nadchádzajúcej schôdzi.
DUŠAN PIRŠEL: Demografia je variabilná, a to sa neberie do úvahy technologická zmena: masívny rozvoj robotiky a nasadenie umelej inteligencie do výroby i služieb.
Dôchodkový strop by mal byť 64 rokov a za výchovu každého dieťaťa by sa mal znižovať o pol roka. Pozrite si na videu ako poslanci vysvetľujú dohodu o našich penziách.
Poslanci Smeru neustále rokujú s ostatnými stranami.
„Veríme, že na poslancov zapôsobí toto číslo,“ povedal predseda OZ KOVO Emil Machyna pred novembrovým hlasovaním parlamentu o zákone.
Do konca tohto roka plánujú získať 350 000 potrebných na vyhlásenie referenda.
ĽUBOŠ PAVELKA: V parlamente sa bude čoskoro diskutovať o návrhu ústavného zákona o dôchodkovom strope.
Podľa sociologičky SAV Zuzany Kusej by sa pojem výchova detí nemal spájať iba so ženami. Návrh ústavného zákona o penzijnom strope hovorí opak.
Navrhovaný penzijný strop je v parlamente. Smer hľadá na zmenu ústavy v parlamente podporu.
Slovensko stojí pred zásadným rozhodnutím. Zmenou ústavy sa ide stanoviť strop veku odchodu do penzie.
Samotná novela výborom neprešla, o jeden hlas sa totiž nenašla potrebná ústavná väčšina.
Zastropovanie dôchodkového veku minister práce Ján Richter obhajuje. Poukazuje na sociálny rozmer.
Koaličné strany o návrhu stále diskutujú.
Odborári odkázali poslancom, že ak neschvália návrh o zastropovaní dôchodkového veku, odbory sú pripravené túto tému doviesť k referendu.
Odborový zväz Kovo začne zbierať podpisy pod petíciu za vyhlásenie referenda o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku na úrovni 64 rokov.
VLADIMÍR BAČIŠIN: V slovenskej "politickej ekonómii“ sa posledné týždne diskutuje o tom, či ústavným zákonom schváliť vek, kedy muži a ženy odídu do dôchodku.
Do budúcnosti musia dôchodcovia počítať aj s vlastnými úsporami a deti musia rátať s dotovaním rodičov, uviedol ekonóm Vladimír Bačišin.
V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku určuje na rok dopredu a napríklad 60-ročný človek ešte stále nevie, kedy bude môcť ísť do penzie.