Vek odchodu do penzie by po novom nemala pevne určovať tabuľka, ale mal by sa opäť odvíjať v závislosti od strednej dĺžky života.
Poistencovi, ktorý pracoval v krajinách Európskej únie, sa pre posúdenie nároku na dôchodok zohľadnia aj tieto obdobia.
Novela ústavy, ktorá zavádza tzv. dôchodkový strop (vek 64 rokov potrebný na odchod do dôchodku pre mužov a bezdetné ženy) sa netýka aktuálnych žiadateľov.
Vek odchodu do dôchodku od 1. januára minulého roku pevne určuje vek odchodu do dôchodku tabuľka a stanovil sa dôchodkový vek všetkým poistencom.
Dôchodkový vek v súčasnosti pevne určuje tabuľka. Všetko ale bude už od januára inak. Vek odchodu do penzie sa bude opäť predlžovať. Koho sa zmena dotkne?
Novela zákona o sociálnom poistení prináša zásadné zmeny v penziách...
Dnes dôchodkový vek pevne určuje tabuľka. To by sa však už od budúceho roka malo zmeniť.
Dôchodkový vek je momentálne známy pre všetkých poistencov. Nárok na starobný dôchodok vzniká, ak ste dôchodkovo poistený aspoň 15 rokov a dovŕšil ste dôchodkový vek.
Dôchodky sa opäť menia. Čaká ich valorizácia, vyššia ADH, ale aj naďalej zakonzervované sumy penzijného minima. Zmeny ovplyvnia viac ako 1,4 milióna penzistov.
Starnutie populácie zvýši tlak na verejné financie a navrhovaný vek odchodu do penzie tiež postupne rastie. Aký je v členských štátoch EÚ súčasnosti?
Dôchodkový vek pevne určuje tabuľka a tak každý vie svoj deň odchodu do dôchodku bez problémov vypočítať. Zníži sa matkám a mužom, ktorí vychovali dieťa.
Na príkladoch vám ukážeme, ktoré poistenky nárok na kompenzáciu a ak áno, v akej forme.
Na príkladoch vám ukážeme, či majú dané poistenky nárok na kompenzáciu a ak áno, v akej forme.
Tisícky poistencov, ktorí boli diskriminovaní v súvislosti s neskorším odchodom do dôchodku, dostávajú finančnú kompenzáciu. Žiadať o ňu netreba.
TOMÁŠ ZEMKO: Prorodinná politika je komplexná téma, kde nestačí dať budúcej matke pár desiatok eur na ruku.
TOMÁŠ ZEMKO: Z poslednej správy o finančnej stabilite z dielne Národnej banky Slovenska sme sa dozvedeli, že rastie počet ľudí, ktorí budú splácať hypotéky aj v dôchodkovom veku.
MONIKA JANKOVIČOVÁ: Všetci tí, ktorí dovŕšili 65 rokov a povinne vyživujú zo zákona ešte iné osoby, majú jednoducho smolu, ak nebudú môcť pracovať na plný úväzok.
Na Slovensku si prácou privyrába takmer 150-tisíc dôchodcov. Od januára budúceho roka môže byť ale všetko inak. Vek 65 rokov môže byť dôvodom na výpoveď.
Dôchodkový vek sa opäť naviaže na rast strednej dĺžky života, zvýšia sa pozostalostné penzie a zriadi sa takzvaná ePN.
Novela Zákonníka práce rozšírila možnosti zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok.