BORIS ZALA: Všetko, čo sa týka rusko-ukrajinskej vojny, vyvoláva protichodné reakcie. Najmä otázka vojenskej pomoci, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine.
Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton minulý týždeň na Slovensku rokoval o možnostiach zvýšenia produkcie delostreleckej munície určenej pre Ukrajinu.
Ukrajinské ministerstvo obrany zverejnilo video, v ktorom sa poďakovalo Slovensku za systém protivzdušnej obrany S-300. Kyjev ho dostal vlani.
Mala to byť krátka invázia, ale ruský prezident Vladimir Putin sa prepočítal. Nerátal s odporom a odvahou Ukrajincov, ale ani s ich vojenskými schopnosťami.
Na začiatku sa diskutovalo o prilbách. No a po roku vojny Západ rieši, či poskytne Ukrajine v boji s ruskou inváziou stíhačky.
MICHAL HORSKÝ: Malo by Slovensko dodať Ukrajine vyradené migy? Išlo by naozaj o eskaláciu konfliktu? A prečo by nemali byť aj dobré úmysly dláždené protiústavnými krokmi?
Bude Slovensko prvou krajinou, ktorá dodá Ukrajine stíhačky? Boli by to „iba“ staré stroje MiG-29 sovietskej výroby, ale Kyjev by bol rád aj za ne.
MARIÁN REPA: Nemecké váhanie v otázke dodávky zbraní pre Ukrajinu je kontraproduktívne, pretože takýmto spôsobom nielenže poškodzuje imidž krajiny, no v konečnom dôsledku kvôli nemu budú zbytočne umierať ľudia.
Budú tanky pre Ukrajincov zázračným nástrojom, ktorým vyženú ruských okupantov? V každom prípade by sa Kyjevu určite hodili. Najmä tie západné.
Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Londýn pošle Kyjevu do boja s Rusmi tanky Challenger 2. Podľa televízie BBC by malo ísť asi o 12 strojov.
"Krym je rozhodujúci. Bez neho nebude Ukrajina nikdy v bezpečí," povedal pre Pravdu generál Ben Hodges, bývalý veliteľ amerických pozemných síl v Európe.
Poľsko sa rozhodlo odovzdať Ukrajine rotu nemeckých tankov Leopard 2. Stane sa tak v rámci medzinárodnej koalície.
Nemecko dlhodobo čelilo kritike, že by malo vojensky viac pomáhať Ukrajine v boji proti ruskej invázii.
Dostane Ukrajina americký systém protiraketovej obrany Patriot? Washington by systém mohol Kyjevu poskytnúť najmä vzhľadom na pokračujúce ruské raketové útoky.
Vojenská podpora len zo strany Spojených štátov pre Ukrajinu už dosiahla viac ako 18,5 miliardy dolárov. Americká pomoc však naráža na limity.
Nemci vyvinuli samohybný protilietadlový systém Gepard už koncom 70. rokov minulého storočia. Teraz pomáha Ukrajincom proti dronom,
Americké ministerstvo obrany sa zaoberá ponukou spoločnosti Boeing vyrobiť pre ukrajinskú armádu nové rakety s dostrelom až 150 kilometrov odpaľované zo zeme.
Americké salvové raketomety HIMARS sa stali už takmer synonymom úspešnej obrany Kyjeva proti veľkej invázii.
Vzťah Berlína a Kyjeva je od ruskej invázie napätý. Ukrajina vyčítala Nemecku, že ju dostatočne nepodporuje zbraňami.
Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine a ako veľmi vážne máme brať zbližovanie sa Ruska so Severnou Kóreou? V podcaste denníka Pravda odpovedá generál Pavel Macko.