IGOR DANIŠ: Chceme budovať štát blahobytu, kde budú žiť šťastní ľudia, alebo preferujeme krajinu s utrápenými ľuďmi?
ĽUBOŠ PAVELKA: Naši občania očakávajú, aby sa politické slogany a vízie o lepších podmienkach pre život konečne reálne pretavili aj do praxe.
Vlastniť alebo prenajať? Drahé hypotéky menia rovnováhu na trhu s nehnuteľnosťami
ZUZANA KUSÁ: Eduard Chmelár, keď hovoril o potrebe zjednotiť Slovensko víziou založenou na veľkej myšlienke. Čitatelia Musilovho románu Muž bez vlastností sa nad týmto zámerom zrejme pousmejú.
S dostupnosťou bývania je problém. Aké riešenia navrhujú politici?
ĽUBOŠ PAVELKA: Bratislava je po Amsterdame a Prahe treťou najmenej dostupnou metropolou, pokiaľ ide o vlastné bývanie.
ZUZANA KUSÁ: Vo víkendových politických diskusiách sa viackrát hovorilo o dostupnosti bývania. Prezidentka sa tešila, že v parlamente v stredu prešiel zákon, ktorým bol schválený príspevok na bývanie.
Ceny nových bytov vzrástli v 18 z 21 sledovaných európskych krajín.
IGOR DANIŠ: Masová výstavba bytov sa skončila v 90. rokoch. Odvtedy sme sa spoliehali na trh. Ten mal ako vždy všetko vyriešiť. Výsledok? Trvalý nedostatok bytov.
Úroky sú minimálne, hypotéky v kurze. Na druhej strane prudko rastú ceny bytov. A tak najmä mladí vo väčších mestách na hypotéku nemajú šancu. Čo môžu robiť?
ĽUBOŠ PAVELKA: Podľa novej štúdie majú najhoršiu perspektívu vlastného bývania spomedzi 20 krajín Európy obyvatelia Srbska, Česka, Slovenska, Rakúska a tiež Izraela.
Slovenská ekonomika síce prekonala predkrízové maximum už dávno, ceny na realitnom trhu sa tam aj napriek rastu ešte úplne nedostali.