Je tam bezpečne? Otázka, na ktorú musia aj slovenské cestovné kancelárie aktuálne viac odpovedať. Ľudia sa viac pýtajú, zájazdy však zatiaľ nerušia.
OLIVER BAKOŠ: Začiatok prázdnin so sebou prináša závažné zmeny v živote všetkých občanov. Väčšina mladých ľudí si trpko uvedomí svoju závislosť od rodičov.
Turecko, Egypt či Tunisko už nie sú najobľúbenejšie miesta dovoleniek pre Slovákov. Ide o dôsledky nepokojov za hranicami.
All-inclusive strava, ubytovanie na 11 dní vo štvorhviezdičkovom hoteli pri mori a letecká doprava už od 400 eur na osobu. Slovenské cestovky luxusné pobyty predávajú aj o polovicu lacnejšie.
Ako hovoria prieskumy cestovných kancelárií, záujem našincov o nákup dovolenky na first minute z roka na rok rastie. Je dobré využiť uvádzacie ceny.
Sobotňajšia katastrofa ruského civilného lietadla v Egypte fakticky v Rusku zastavila predaj leteckých zájazdov do zahraničia.
Hrozby teroristických útokov tento rok odradili viacerých Slovákov od pobytov v pôvodne obľúbených rezortoch.
MARTIN KRNO: Kdeže máme v lete pána prezidenta? Celé týždne ho nevidno, potom sa ukáže na deň-dva, a zase zmizne ako gáfor.
Pod zvýšený počet cestujúcich sa podpísali hlavne nové lety, ktoré spájajú Bratislavu so Španielskom, s Gréckom a so Spojenými arabskými emirátmi.
Slováci sú najčastejšie deň pred dňom D zbalení, dôslednejšie sú ženy, než muži. Prieskum spoločnosti Boiron ukázal, že najdôležitejšie sú pre nás kreditky a doklady, lieky a lekárničku na dovolenke podceňujeme.
Cestovateľské správanie Slovákov sa z roka na rok mení. Ako to bolo v roku 2014?
JURAJ DRAXLER: Európske letné sťahovanie národov sa pomaly chýli ku koncu. Relax po práci nie je špecifikom Európanov. Rozsiahle dovolenky však áno.
Európania si tento rok podľa Európskej komisie dovolenky odopierať nebudú. Podľa prieskumu Eurobarometer neplánuje z finančných dôvodov ísť na rekreáciu len 11 % z nich.
Dovolenku v Turecku či na Cypre si volia Slováci napriek tomu, že v blízkosti týchto krajín hrozia nepokoje.