Uvedené objekty sú národnými kultúrnymi pamiatkami, kostol v Hervartove je zaradený aj v zozname pamiatok UNESCO.
V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva.
Podľa legendy na výzdobu unikátneho dreveného rímskokatolíckeho kostolíka v Hervartove poslúžili peniaze za predaj psieho obojka zdobeného drahými kameňmi.
V rámci projektu v drevenom chráme pribudol audiosprievodca v šiestich jazykoch.
Vykonané práce zabránia znehodnoteniu týchto jedinečných pamiatok a pomôžu zachovať vzácne drevené chrámy pre ďalšie generácie.
Hasiči z Považskej Bystrice boli v piatok pred štvrtou hodinou ráno vyslaní k požiaru dreveného kostolíka do Hornej Marikovej - časť Ráztoka, okres Považská Bystrica.
K doterajším 27 miniatúram drevených chrámov pribudne vďaka slovensko-ukrajinskej spolupráci na pútnickom mieste ďalších 20 nových exponátov.
Južný Zemplín ponúka aj ďalšie atrakcie, napríklad Morské oko, Vinianske jazero, drevené kostolíky, Senianske rybníky či hrady Vinné a Brekov.
Výstavu makiet drevených chrámov otvorili v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove. Zmenšené kostolíky sú celoživotným dielom amatérskeho rezbára z Bardejova.
Slovenské drevené kostoly sú odrazom našich predkov, ktorí žili v súlade s prírodou. Ich krásu a jedinečnosť ich dostala do svetového dedičtva UNESCO.