ĽUBOŠ PAVELKA: Problémom 2. piliera je v prenesenom slova zmysle „svetlo na konci tunela“ v podobe povinnosti zakúpenia doživotnej renty z nasporených peňazí.
S účinnosťou od 1. januára 2029 sa výrazne mení systém vyplácania dôchodkov z II. piliera. Táto zmena vyplýva z nového zákona o sociálnom poistení.
Ide o podstatnú informáciu, oplatí sa ju vedieť.
Referenčná suma pre výplatu dôchodku z druhého dôchodkového piliera na rok 2025 je vo výške 684,10 eura.
Opäť sa objavili obavy z toho, čo urobí vláda s druhým pilierom.
Petrík sa pridala ku kritike opozičnej SaS, ktorá vyzvala vládu, aby nesiahala ľuďom na ich úspory v druhom pilieri.
Peniaze z druhého piliera chce rezort práce investovať do výstavby nájomných bytov či do dopravy.
Sporitelia v dôchodkových pilieroch majú za sebou mimoriadny rok.
Aktuálne si na svoje živobytie podnikaním zarába takmer štyristotisíc ľudí na Slovensku. Aby mali dobrý dôchodok, musel byi odvádzať vysoké odvody, čo robia máloktorí. Pomôže im k lepšiemu dôchodku II. pilier?
Konsolidácia verejných financií sa predstavením balíka na budúci rok neskončila.
ĽUBOŠ PAVELKA: Renty z peňazí nasporených v DSS sú z viacerých dôvodov veľmi nízke. Analytici často vinu hádžu iba na zle nastavený model sporenia v penzijných fondoch.
Na základe výpočtov od odborníka Mihála vieme, že v prípade 3-percentného odvodu do druhého piliera by sporitelia s minimálnou mzdou v rokoch 2024 až 2027 prišli dokopy o 900 eur.
Novela zákona sociálnom poistení prináša viaceré zmeny.
Pri automatickom vstupe do druhého dôchodkového piliera majú prvopoistenci 180 dní, aby si vybrali dôchodkovú správcovskú spoločnosť.
ĽUBOŠ PAVELKA: Sporiteľov v druhom pilieri dôchodkového sporenia (DSS) zatiaľ rok 2024 vôbec nepotešil. Zníženie odvodov z 5,5 % na 4 % z hrubej mzdy vytvorí tenší vankúš budúcich dôchodkových úspor.