štart rakety Ariane 6 z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane prebehol v poriadku
Družica SVOM bude zaznamenávať tzv. gama záblesky, teda mohutné kozmické explózie, ktorých prieskum by mohol priniesť lepšie znalosti o histórii vesmíru.
Severokórejský vodca Kim Čong-un označil vzťahy s Ruskom za "neporaziteľné"
LignoSat, vyrobený z dreva, má tvar kocky s dĺžkou 10 centimetrov. Vo vesmíre by mal zostať šesť mesiacov.
Malé zariadenie v tvare kocky vyštartuje do vesmíru v septembri.
Prvýkrát sa podarilo riadene naviesť do zemskej atmosféry družicu, ktorá na to nebola určená.
Americká vesmírna agentúra NASA sa dnes znovu pokúsi o vyslanie rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion k Mesiacu.
Z Floridy dnes okolo 20:35 SELČ odštartovala raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Na palube je aj miniatúra Hurvínka.
Odlet teleskopu Jamesa Webba vesmíru sa odkladá prinajmenšom do 22. decembra kvôli potrebe opätovného otestovania po incidente počas príprav na štart.
Vedci prišli s novým nástrojom v boji proti vymieraniu populácie slonov v Afrike a vyvinuli spôsob, ako presne spočítať množstvo zvierat na jednotlivých miestach kontinentu vďaka snímkam z družice.
Družica ANASIS-II má posilniť juhokórejské obranné kapacity voči potenciálnej hrozbe zo strany Severnej Kórey, ktorá disponuje jadrovým arzenálom.
Revolučné gardy tvrdia, že satelit s názvom Núr (Svetlo) vypustili zo strednej časti Iránu a úspešne dosiahol obežnú dráhu.
Planétka Arrokoth je najvzdialenejším telesom, k akému zatiaľ prenikla družice zo Zeme. Pôvodne bol asteroid známy pod neoficiálnym menom Ultima Thule.
Raketa Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX dnes úspešne vyniesla na obežnú dráhu ďalších 60 družíc chystanej siete Starlink.
Súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX sa na začiatku januára chystá do kozmu vyniesť ďalšiu sériu 60 komunikačných družíc Starlink, cez ktoré chce poskytovať rýchle pripojenie k internetu.
V dobývaní vesmíru, v ktorom pred viac než polstoročím súperili USA a Sovietsky zväz, mala spočiatku navrch Moskva.
Družicu vyniesla na obežnú dráhu okolo Zeme ruská raketa Sojuz 2.1b z kozmodrómu Vostočnyj.
Spojenie dvoch objektov na obežnej dráhe je dnes bežnou záležitosťou. Koncom 60. rokov minulého storočia bol ale taký výkon niečím výnimočným.
USA tvrdia, že plány Iránu v oblasti vypúšťania satelitov do vesmíru sú v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN.
Čínska sonda Čchang-e 4, ktorá minulý týždeň úspešne pristála na odvrátenej strane Mesiaca, bude naďalej potrebovať zdatného pomocníka.