Od štartu II. piliera odviedla Sociálna poisťovňa DSS-kám za sporiteľov povinné poistenie vo výške 9,184 miliardy eur, dostala späť 1,105 miliardy eur.
Na biedne penzie z II. penzijného piliera doplatí štátna kasa. Systém sľuboval štedré švajčiarske dôchodky, a namiesto toho sú súkromné penzie nízke.
Pre nadnárodné finančné skupiny nie je až takým ternom investovanie peňazí získaných z časti dôchodkových odvodov pracujúcich Slovákov.
MIROSLAV KOTOV: Zmena výpočtu prvopilierového dôchodku je v skutočnosti nápravou nespravodlivosti a chybného nastavenia. Teda nejde o dotovanie poisťovní.
Pracujúci ľudia sa možno budú cez dôchodkový systém ešte viac nepriamo skladať na vysoké zisky súkromných poisťovní.
O vstup do druhého dôchodkového piliera je čoraz väčší záujem. Od začiatku tohto roka roka do konca septembra vstúpilo do sporivého piliera takmer 60,3 tisíc ľudí.
S Marošom Ovčarikom zo spoločnosti Partners Investments hovoríme v relácii TV Pravda Ide o Peniaze aj o tom, ako nakladať s úsporami v II. pilieri.
Dedenie v druhom pilieri je možné v sporiacej aj výplatnej fáze. Pri dedení je dôležité vychádzať zo skutočnosti, akou formou bude možné dôchodok z 2. piliera poberať.
Výhodou druhého piliera je, že ide o pravidelné investovanie. Vďaka tomu môžu sporitelia zarobiť aj na poklesoch. Dokonca viac, ako keby hodnota dôchodkovej jednotky rovnomerne rástla.
Sporiteľ má pri doživotnom dôchodku a doživotnom dôchodku so zvyšovaním možnosť zabezpečiť svojich pozostalých fixnou sumou dôchodku v trvaní jedného alebo dvoch rokov.
Každý sporiteľ môže v rámci svojej dôchodkovej spoločnosti zmeniť kedykoľvek fond, v ktorom si sporí na dôchodok.
V tomto roku na Slovensku definitívne končí Dôchodková správcovská spoločnosť Aegon.
V roku 2018 vydala Sociálna poisťovňa sporiteľom 30 870 akceptačných listov. Ide doteraz o najväčší počet za jeden kalendárny rok.
Po tom, čo sa ukázalo, že penzie zo súkromných úspor sú mimoriadne nízke a marže súkromných poisťovní, naopak, vysoké, začína viaznuť aj sporiaca fáza.
Dôchodkové správcovské spoločnosti spravovali ku koncu uplynulého roka majetok v objeme viac ako 8,059 miliardy eur. Počet sporiteľov v druhom pilieri dosiahol 1 497 904.
Sociálna poisťovňa do konca septembra 2018 vydala 23 351 akceptačných listov pre DSS. V roku 2017 ich bolo 29 261.
Druhý penzijný pilier stojí na vratkých základoch. V súkromnom systéme má 1,4 milióna Slovákov uložených už osem miliárd eur.
Dôchodkové správcovské spoločnosti spravovali ku koncu roka 2017 majetok sporiteľov v objeme viac ako 7,5 miliardy eur.
Od februára začne platiť najväčšia reforma vyplácania súkromných dôchodkov z II. piliera. Nadpriemerne zarábajúci ľudia si môžu úspory vybrať a minúť na ľubovoľný účel.
Slovensko sa nachádza v dvadsiatke krajín s najohrozenejším dôchodkovým systémom. Vyplýva to z štúdie Global Pension Atlas.