JOZEF SEDLÁK: Dvojakosť v Bruseli dlho nepovažovali za problém. Až do chvíle, keď nadobudla politickú chuť, lebo vytvárala skupinu spotrebiteľov druhej triedy.
Ministerka Gabriela Matečná považuje za nehoráznosť, že Rakúsko ako predsedajúca krajina EÚ vypustilo dvojakú kvalitu potravín z nekalých obchodných praktík.
Nie je prací prášok ako prací prášok, inak môžu chutiť aj na prvý pohľad takmer identické pizze či párky. Stačí, ak jedno kúpite na Slovensku a druhé v Rakúsku.
Spotrebitelia aj farmári vo východnej Európe by sa čoskoro mali domôcť svojich práv.
Európska komisia vydá smernicu, ktorá má zabrániť podvádzaniu spotrebiteľov.
O tom, akú silu majú spotrebitelia, hovorí zástupca generálneho riaditeľa na riaditeľstve Európskej komisie pre zdravie a potravinovú bezpečnosť Ladislav Miko.
Pomarančový džús a pomarančový džús nemusí byť to isté. Stačí si nakúpiť v susednom Rakúsku. A potom už len porovnať údaje na obale. Výsledok môže riadne prekvapiť.
TIBOR KRÁLIK: Požiadal ktosi nadnárodných producentov potravín, aby doložili svoje tvrdenia o rozdielnej kvalite potravín faktami?
Odpovedať na otázku, dokedy sa vyrieši otázka dvojakej kvality potravín, je veľmi ťažké.
Bratislavský spotrebiteľský summit, ktorý sa konal v piatok, sa môže podľa Roberta Fica stať prelomovým v správaní nadnárodných spoločností.
JOZEF SEDLÁK: Slovenskí politici sa musia viac zaujímať aj o naše potravinové hospodárstvo.
V Európskej únii nie je priestor pre spotrebiteľa druhej triedy, uviedol Robert Fico na spotrebiteľskom summite v Bratislave.
Z 21 potravín predávaných v podobnom obale ich bolo úplne rovnakých iba sedem, tri výrobky boli mierne odlišné.
Slovenské združenie pre značkové výrobky má zásadné výhrady voči tomu, ako sa prezentujú výsledky testov.
MARTIN KRNO: Európska únia sa hrdí tým, že je najväčším jednotným trhom s voľným pohybom tovaru, služieb, osôb a kapitálu.
Dvojaké potraviny môžu byť pre výrobcov zlatá baňa. Napríklad do cereálií dajú viac lacnej múky, menej drahej čokolády a kakaa a predávajú ich na východe.
Testy ukazujú, že menej prírodných zložiek a viac umelých aditív u rovnakých produktov sú takmer vo všetkých prípadoch v neprospech nových členských krajín.
Komisia v utorok vydala usmernenia, ktoré majú pomôcť členským štátom rozlíšiť, kedy výrobcovia porušujú európske právne predpisy. Dôležité sú dva dokumenty.
„Nebudem tolerovať, aby sa v niektorých častiach Európy občanom predávali potraviny nižšej kvality ako v iných krajinách," povedal Jean-Claude Juncker.
Litovský minister poľnohospodárstva Bronius Markauskas vyzval na zavedenie jednotných štandardov pre značkové potraviny v Európskej únii.