Konflikt, ktorý napĺňal dejiny terorizmu, môže napísať novú kapitolu. Čo získali presunutím americkej ambasády do Jeruzalema džihádisti?
IGOR GREXA: Generalissimus Suvorov, dengľavý vojvodca, vzrastom nie vyšší od Napoleona, povedal: „Kto sa bojí Boha, nech sa nebojí nepriateľa.“ Myšlienka aktuálna aj dnes.
Najhľadanejšia britská bojovníčka teroristickej organizácie Islamský štát (IS) je mŕtva.
Do Francúzska sa z vojnových zón v Sýrii a Iraku vrátilo 271 občanov, ktorí tam odišli bojovať za islamských radikálov.
Irackí vojaci v Mosule stále narážajú na skupinky radikálov, aj keď oslobodenie tohto severoirackého mesta ohlásili už v pondelok.
Europol vlani zadržal 718 džihádistov podozrivých z terorizmu. Podľa úradu počet takýchto osôb narastá už tretí rok za sebou - v roku 2014 ich zatkli 395 a v roku 2015 zas 687.
"Pred 50 rokmi by teroristická organizácia ako IS nebola schopná stať sa tak rýchlo, nazvime to globálnou značkou," hovorí expert z londýnskeho centra pre štúdium radikalizácie Peter Neumann.
Na 74 stúpol počet obetí dvoch sobotňajších útokov na šiitských veriacich v centre sýrskej metropoly Damask.
O vyšetrovaní ďalšieho islamisticky motivovaného útoku na policajtov v Nemecku informovala v pondelok tlačová agentúra DPA.
Niektoré popredné francúzske médiá vyhlásili, že už nebudú zverejňovať mená a fotografie páchateľov útokov spájaných s extrémistickou organizáciou Islamský štát.
Francúzsky džihádista, ktorého meno je na tzv. čiernom zozname OSN, bol zadržaný v Turecku, odkiaľ chce byť vydaný do Francúzska.
Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo opäť dostáva anonymné správy, ktorých autori hrozia jeho zamestnancom ďalším zabíjaním.
Holandský parlament schválil možnosť odobrať tamojšie občianstvo tým radikálnym islamským bojovníkom, ktorí majú dvojité občianstvo.
Turecko deportovalo 3300 cudzincov podozrivých z napojenia na džihádistické skupiny, predovšetkým na militantov Islamského štátu (IS).
Rastúca frustrácia a hnev migrantov, ktorí uviazli v Grécku, môže viesť k ich radikalizácii a k tomu, že sa stanú ľahkou korisťou náborov islamistov.
PETER JAVŮREK: Centralizácia inštitúcií, ktoré pracujú s informáciami, vrátane bezpečnostných služieb vyzerá ako prirodzená vec.
Bruselská štvrť Molenbeek je miestom, kde vyrástli radikálni džihádisti, ktorí naplánovali aj teroristické útoky vlani vo Francúzsku.
Aká bola šanca zabrániť peklu? Dá sa hovoriť o zlyhaní tajných služieb, alebo sa len veľmi ťažko dal zmariť plán teroristov?
MARIÁN REPA: Brusel nie je iba srdce Európskej únie, je zároveň aj hlavným mestom džihádistov.
Španielske a marocké úrady vraj zadržali skupinu, ktorej členovia robili nábor bojovníkov pre extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS).