DAMBISA MOYO: Náznaky vznikajúcich bublín na finančných trhoch sú viditeľné.
Ak by Rusko Ukrajinu porazilo alebo by sa tamojšia vojna zmenila na zamrznutý konflikt, stálo by to Slovensko mnohonásobne viac. Vyplýva to z analýzy mimovládnej organizácie GLOBSEC.
Zamestnávatelia zatiaľ vyčkávajú a nezvyšujú mzdy, pretože im prudko vzrástli náklady na výrobu.
ZUZANA KUSÁ: Namiesto tlieskania slobode globalizácie Zygmunt Bauman poukazoval na mrzké triky vládnutia v týchto časoch.
Expert tvrdí, že pre krízy, v ktorých sa nachádzame, budeme svedkami ďalších protestov po svete.
IGOR DANIŠ: Európski politici, úradníci i bankári sa tvária neomylne a nechcú si priznať, že ekonomika kráča zlým smerom a nemáme ju vo svojich rukách.
ĽUBOŠ PAVELKA: Zvyšovanie inflácie pomáha štátom zľahčiť si splácanie štátnych dlhopisov znehodnotenými peniazmi vybranými na daniach a poplatkoch.
ĽUBOŠ PAVELKA: Rok 2022 bude predstavovať rovnako veľký zlom v oblasti investícií ako rok 2009. Vtedy hrozil kolaps mnohých bánk. Zachránili ich injekcie z verejných financií.
IGOR DANIŠ: Zdražovanie či rušenie výroby môžu položiť niektoré odvetvia na kolená. Že to bude mať multiplikačný efekt na celú ekonomiku, ako aj spoločnosť, netreba pripomínať.
Analytici očakávajú, že slovenský zahraničných obchod bude v deficite ešte minimálne niekoľko mesiacov.
IGOR DANIŠ: Vojna na Ukrajine nesiahla iba na úspory Rusov. Dosahy môžeme vidieť aj na vlastných účtoch. Strmý pokles akcií na burzách riadne orezal naše investované úspory.
IVAN HOFFMAN: Keď sa z času na čas objaví politik, ktorý sa pokúsi realizovať nejaký dobrý nápad, splniť predvolebný sľub, zväčša to má katastrofálne dôsledky.
KAROL MORVAY: Svojou troškou k inflácii môže prispievať aj vytváranie paniky a zdražovacej psychózy zo strany politických lídrov a médií.
IGOR DANIŠ: Spoliehame sa, že dodávky ropy a plynu nahradíme z Blízkeho a Stredného východu. Tamojšie nedemokratické režimy si už teraz mädlia ruky.
IVAN HOFFMAN: Energetická kríza je dôsledkom euroúniovej energetickej politiky, ktorá kombinuje nadšenie pre obnoviteľné zdroje s odporom k uhliu a ruskému plynu.
Medzinárodný menový fond (MMF) predpokladá, že tohtoročný rast svetovej ekonomiky bude o niečo slabší, než fond zverejnil v predchádzajúcej júlovej prognóze, kde očakával nábeh vo výške 6 percent.
ĽUBOŠ PAVELKA: Ceny materiálov a dopravy za prvý polrok 2021 riadne narástli. Mnohé firmy tak môžu hodiť do koša rozpočty s cenami materiálov vychádzajúce z podmienok minulého roka.
ANTON MARCINČIN: Takmer pred rokom nás prekvapil vírus a dnes je jasné, že tu s nami ešte chvíľu pobudne. Pritom nejde o nič menšie ako o naše životy.
RADOVAN GEIST: Reálna ekonomika je stále v kríze, no finančné trhy rastú. Tisícke najbohatších ľudí sveta sa za deväť mesiacov vrátili majetky na predkrízovú úroveň.
Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie práce (MOP) vlaňajšie pandemické opatrenia celosvetovo spôsobili pokles práce o 8,8 %, čo predstavuje asi 255 miliónov pracovných miest na plný úväzok.