Priemerná teplota Zeme sa za uplynulé dva roky zvýšila o kritických 1,5 stupňa, informovala meteorologická služba EÚ Copernicus.
Extrémne počasie má dopady na ľudské životy, varujú klimatológovia a naliehajú na prijatie opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov.
Vedci uviedli, že koniec série rekordov nič nemení na hrozbe, ktorú predstavuje zmena klímy.
Čiastočnou príčinou je klimatický jav El Niňo, ktorý stlačil hladinu v nádržiach na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia.
El Niňo je klimatický jav prejavujúci sa zvyšovaním teploty povrchu oceánu v rozsiahlych oblastiach centrálnej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu.
Prírodná katastrofa postihla už približne 1,7 milióna miestnych obyvateľov.
PAVEL MATEJOVIČ: Médiá takmer každý deň prinášajú správy o prekonaní nejakého teplotného rekordu. Po júni sa aj júl skončil ako globálne najteplejší mesiac za celé stáročia, odkedy sa pozoruje počasie.
V dôsledku klimatickej zmeny sa zvyšuje množenie komárov a výskyt dengue sa v posledných rokoch prudko zvýšil najmä v Severnej a Južnej Amerike.
Organizácia Spojených národov v stredu upozornila na rastúcu pravdepodobnosť, že sa v nasledujúcich mesiacoch sformuje klimatický jav El Niňo.
RADOVAN GEIST: Vstupujeme do éry polykrízy – zväzku prepojených, vzájomne sa posilňujúcich kríz, ktorých spoločný efekt bude vážnejší než suma individuálnych.
Návrat klimatického javu El Niño koncom tohto roka spôsobí nevídaný nárast globálnych teplôt a bezprecedentnej vlny horúčav.
Minulý rok bol štvrtým najteplejším rokom v histórii meraní. Teplotne ho prekonali len tri predchádzajúce roky, pričom absolútnym rekordmanom je rok 2016.
Dva dni po tom, čo vedci potvrdili, že sa rok 2016 stal najteplejším v histórii meraní, deti na africkej púšti zháňali čokoľvek, čo pripomínalo sánky.
Čím rýchlejšie bude prebiehať klimatická zmena a čím pomalšie sa budú robiť adaptačné opatrenia, tým budú negatívne dôsledky na Slovensku väčšie, uviedol pre denník Pravda klimatológ Milan Lapin.
Rok 2015 bol v globále o 0,9 stupňa teplejší ako priemer 20. storočia a tým aj celosvetovo najteplejším rokom od začiatku pravidelných meraní v roku 1880.
Popredný český propagátor vedy a geológ Václav Cílek v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje interakcie medzi prírodou a civilizáciou.
Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že zasnežené Vianoce nebudú ani tento rok. Môže za to fenomén El Niňo, vinou ktorého je na celom svete premenlivé a nevyspytateľné počasie.
Púšť pripomína mesačnú krajinu, vďaka čomu aj "účinkovala" v niekoľkých sci-fi filmoch. Silné zrážky však z nej vyčarovali ohromnú záhradu.
Čaká nás premenlivá a nestabilná zima. Za všetkým je prírodný jav El Niňo, ktorý má byť mimoriadne intenzívny a zásadne ovplyvní počasie na celom svete.
Podľa odborníkov všetko nasvedčuje tomu, že periodický jav známy ako El Niňo sa opäť objaví v nadchádzajúcich mesiacoch a spôsobí mimoriadne výkyvy v počasí.